ERKEN HABER - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, katıldığı bir televizyon programında açıklamalarda bulundu. Bilgin, "EYT'de yaş konusu ihtimal dahilinde, henüz netlik kazanmadı. Ocak ayına varmadan EYT Meclis'e gitmiş olur" dedi.

BAKAN BİLGİN'DEN AÇIKLAMA

Bakan Bilgin'in açıklamaları şu şekilde;

İsmailağa Cemaati'ndeki kavganın davası sonuçlandı İsmailağa Cemaati'ndeki kavganın davası sonuçlandı

"Kabinede benim sunumum yok ama ben bu konuşları kabinede sayın Cumhurbaşkanımıza arz ediyorum. Ben bu toplantıda da geldiğimiz son aşamayı Cumhurbaşkanımızla paylaşacağım, ileteceğim, kendisi değerlendirecek. Kabinede karar çıkar mı kesinlikle söyleyemem ama değerlendirileceğini söyleyebilirim. Seçenekli bir tablo var önümüzde. Ben bu tabloyu arz edeceğim. Bir yaş aralığı olması ihtimal dahilindedir. Henüz netleşmedi. İmkanlar nispetinde en kapsayıcısı olacak. Ödemelerde firma limitlerinden düşmeyecek bir çalışma olacak. Emekli olarak çalışmaya devam ederlerse sosyal güvenlik destek primi ödeniyor. O prim şimdi yüksek. Emekli olmadan çalışanlarla aynı seviyeye getirmeye düşünüyoruz.

Şu anda aralık ayının başındaki rakam 1 milyon 900 bin idi. Her ay sayılar artıyor. Ocak başında 2 milyonu geçebilir. Bu kadar kişi yaş şartı olmasaydı emekli olabilecekti. Yaklaşık 400 bini memur, 480 bini BAĞKUR'lular. Diğerleri, çoğunluğu da 4A'lılar. 274 bin kişini de işi yok ve yaşı bekliyor. Yaş sınırı olursa aşağı yukarı yarısı bu yıl, yarısı diğer yıl oluyor."

MECLİS TATİL EDİLMİŞTİ

AKP'nin önerisiyle birlikte kabul edilen karara göre, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) 26 Aralık-3 Ocak tarihleri arasında tatile gireceği duyurulmuştu. Tatil kararıyla birlikte EYT ve kamuda sözleşmeli olarak görev yapan ve kadroya geçmeyi bekleyenlerle ilgili düzenlemeler de 2023 yılına kalmış oldu.

GÖZLER KABİNE TOPLANTISINA ÇEVRİLDİ

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılacak 2022 yılının 24'üncü ve son kabine toplantısında masada yoğun bir gündem olacak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, sigorta başlangıcı 8 Eylül 1999 ve öncesi olan çalışanları ilgilendiren emeklilikte yaşa takılanlarla (EYT) ilgili düzenlemeye ilişkin çalışma hakkında sunum yapacak. Toplantıda, kısa süre içinde Meclise sunulması planlanan düzenlemenin detaylarına ilişkin ayrıntılı değerlendirme yapılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Kabine Toplantısı sonrası yapacağı açıklamada EYT'ye de değinmesi ve konuyu netleştirmesi bekleniyor