ERKEN HABER - Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, Kadın Politikaları Başkanı Elif Esen ile birlikte, Kadın Eylem Planını açıkladı.

Babacan, siyasi tarihte olmayan bir faaliyet gösterdiklerini, bütçesiyle detaylarıyla hazırlanan eylem planlarının büyük bir özverili çalışma sonucunda ortaya çıktığını söyledi.

"Kervan yolda düzelir" anlayışıyla yönetim sonucu sorunların ortaya çıktığını belirten Babacan, plansız ve prıgramsız atılan adımların ülkeye zarar verdiğini ifade etti.

Kadın erkek eşitliği sözde değil özde olması gerektiğini belirten Babacan, parti teşkilatında yğzde 35 cinsiyet kotası uyguladıklarını, bunu her alanda uygulamaya çalıştıklarını söyledi.

Babacan, şunları kaydetti:

"‘Yasak olmamasına rağmen hukuk tanımayanlar kadınlara zulmetmişti’

“Ülkemizde başörtüsü hakkı, muktedirlerin baskı aracına dönmüştü. Anayasada ve yasalarda hiçbir yasak olmamasına rağmen, hukuk tanımayanlar kadınlara zulmetmişti. Kadınlar en temel haklarından mahrum bırakılmışlardı. Niçin? Çünkü ülkemizde rejim tartışmaları hep kadın üzerinden yapıldı.

'‘Başında örtü var’ dediler, okula almadılar,‘kadının yeri evidir’ dediler, işe almadılar...’

“‘Başında örtü var’ dediler, okula almadılar. ‘Kadının yeri evidir’ dediler, işe almadılar. ‘Kadın çocuk bakar’ dediler, siyasete almadılar. Ama yeter, gerçekten yeter. Yarınların Türkiye’sinde böyle bir şey görmek istemiyoruz. Kadınların mutlu, özgür ve eşit olmadığı yerde kimsenin yüzü gülmez.”

‘Kadın mücadelesi Türkiye’nin kalbine kazınacak’

“Kadının siyasi ve ekonomik gücüne güç katmaya hazırlanıyoruz. DEVA Partisi’yle birlikte siyasette kadınların müzakereci, akılcı ve barışçıl tavrınınhâkim olmasını isteyerek yola çıktık. Kadın mücadelesi, Türkiye’nin kalbine kazınacak.”

‘İstanbul Sözleşmesi’ne döneceğiz’

“Kadınlar ‘İstanbul Sözleşmesi’ne geri dönelim’ diyor. Döneceğiz. Hem de Cumhurbaşkanı yemin töreninden sonraki ilk imzalardan birisi sözleşmeye geri dönüş imzası olacak. Çok kızgınız, öfkeliyiz. Gereğini yapacağız.”

‘Saat kaçta neredeymiş? Sana ne kardeşim, şiddet varsa devlet gereğini yapacak’

“Ne zaman kadına şiddet söz konusu olsa ‘Kimlerdenmiş? Üzerinde ne varmış? Saat kaçmış?Neredeymiş?’. Sorular bu. Ya sana ne kardeşim. Şiddet var burada, demek ki sen gereğini yapacaksın. Sapasağlam bir siyasi iradeyle kadınların yanında olacağız. Devlet şiddet uygulayana cesaret vermeyi bırakacak. Devlet şiddete uğrayan kadının yanında olacak.”

“‘Yokluktan çocuğumu okutamıyorum’ cümlesine tahammülüm yok”

“Benim bu ülkede ‘Yokluktan çocuğumu okutamıyorum’ cümlesini duymaya tahammülüm yok. Çocuğun yeri kreşidir, okuludur. İhtiyacı olan ailelerin çocuklarına nakit destek sağlamak zorundayız. Eğitim için gereken masrafları ihtiyacı olan her çocuk için çıkaracağımız bir karta eğitim yılı başında yükleyeceğiz.”

‘Dünya çapında bilim kadınları yetiştireceğiz’

“Kreşten mezuniyetine, iş hayatından emekliliğe kadar özel bir prizmadan bakmak gerekiyor. Kız çocuklarının her alanda yükselmeleri için elimizden geleni ardımıza koymayacağız. Emin olun; dünya çapında bilim kadınları yetiştireceğiz.”

‘Kadınların iş kuran insanlar olmasıyla ilgili özel gayret gerek’

“Kadınların sadece ‘iş bulan’ değil, ‘iş kuran’ insanlar olmasıyla ilgili de özel bir gayret gerek. Kadın girişimciyi, üreticiyi, esnafı, zanaatkarı destekleyeceğiz. Satış yaparak para kazanmaları için her türlü imkânı zanaatkâr ve girişimci kadınlara sağlayacağız. Çünkü kadın varsa çözüm var. Kadın varsa kalkınma var. Kadın varsa bereket var.”

AK Parti’nin temayül yoklamasında yumruklar konuştu AK Parti’nin temayül yoklamasında yumruklar konuştu

‘Kadına mobbingde çok ciddi duruş gerekiyor’

“Kadınlar ile erkekler aynı işi yaptığı zaman gelirde farklılık oluşuyor. ‘Eşit işe eşit ücret’ anlayışına göre tedbir almak zorundayız. Lafta bırakamayız. Ayrıca kadının iş yerinde maruz kaldığı mobbing gibi durumlarda çok ciddi duruş gerekiyor. Bu da bir siyasi duruş meselesi.”

‘Kreş açmayan ya da sözleşme yapmayanlara yaptırım uygulayacağız’

“İşletmelerin kendi çalışanları için kreş açmalarınıveya bir kreşle anlaşmalarını teşvik edeceğiz. Kreş açmayan ya da açık kreşlerle sözleşme yapmayan iş yerlerine de yaptırımlar uygulamak durumunda kalacağız.”

66E1A6E1-E0F6-4503-A65C-B3117D3B5463

KADIN BAKANLIĞI KURULMASI

Eylem planının ayrıntılarını DEVA Partisi Kadın Politikaları Başkanı Elif Esen paylaştı. Esen şöyle konuştu:

“Bir sistem değişikliğine ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. İhtiyacımız ve altılı masada da ortak kararımız kadından sorumlu bakanlığın kurulması.”

‘Cinsiyete duyarlı bütçeleme anlayışını benimseyeceğiz’

“Merkezi yönetim ve yerel yönetimlerde cinsiyete duyarlı bütçeleme anlayışını uygulayacağız.Merkezden yerele yansıyan bütçe katkısıyla da bu hizmetlerin her alanda kadına ulaşmasını sağlayacağız.”

‘Bütçe payında bakım ekonomisine yer ayıracağız’

“Kadının sosyal hayatta var olabilmesinin önünü açacak önemli bir etken bakım ve kreş desteği. Bütçe payında bakım ekonomisine önemli bir yer ayırmayı ve bunu doğru yönetmeyi planlıyoruz. Cinsiyete duyarlı prim ve vergi teşvikleriyle kamu ve özel sektör ve kamunun yine diğer yetki alanlarıyla ilgili teşvikleri de düzenlemeyi planlıyoruz.”
DEVA Partisi Kadın Politikaları Başkanı Elif Esen, Kadın Eylem Planını 1.5 yıllık çalışma sonucunda hazırladıklarını bildirdi.