Karabağ'da çıkan çatışmalar sonucu yapılan görüşmelerde geçici ateşkes ilan edilmesi kararlaştırıldı.

ERKEN HABER - Ermenistan’dan bir üst düzey yetkili, Dağlık Karabağ’da 2 gün süren çatışmaların ardından Azerbaycan ile ateşkes anlaşmasına vardıklarını söyledi.

Rus haber ajanslarında geç saatlerde yer alan habere göre, Ermenistan Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Armen Grigoryan’ın bir televizyon kanalında yaptığı konuşmada “Uluslararası toplumun katkıları sayesinde ateşkes üzerine anlaşmaya varıldı” dediği belirtildi.

Yapılan açıklamada ateşkesin yürürlüğe girdiğini ifade edildi.

Azerbaycan, iki ülke arasında 2020 yılından bu yana görülen en yoğun çatışmaların durmasını sağlayacak ateşkesin detaylarıyla ilgili henüz bir açıklama apmadı. 

Azerbaycan ve Ermenistan'dan yeni ateşkes kararı

İran'ın Zahidan kentinde 7 Ekim'e kadar üniversite eğitimine ara verildi İran'ın Zahidan kentinde 7 Ekim'e kadar üniversite eğitimine ara verildi

Ermenistan Savunma Bakanlığı tarafından daha önce yapılan açıklamada sınırda bulunan bölgelerdeki çatışmaların durduğu bildirilmişti.

Bölgenin en büyük askeri gücü olan Rusya’nın Ermenistan ve Azerbaycan’da 2 bin barış gücü askeri bulunuyor. İkinci Karabağ savaşı olarak nitelendirilen ve yüzlerce insanın hayatını kaybettiği 2020 yılındaki çatışmaların sona ermesini sağlayan anlaşma da Moskova arabuluculuğuyla gerçekleşmişti.