ERKEN HABER -Mustafa Şentop'un AYM Başkanı Zühtü Arslan'ın görevine devam etmesi için 3 kez Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ziyaret ettiğini söyleyen İsmail Saymaz, Erdoğan'ın ise İrfan Fidan'ı işaret ettiğini iddia etti. 

Gazeteci İsmail Saymaz, Anayasa Mahkemesi'nde (AYM) bugün gerçekleşecek ve mevcut AYM Başkanı Zühtü Arslan ile AYM üyesi İrfan Fidan'ın aday olduğu başkanlık seçimiyle ilgili olası senaryoları ve Fidan'ın adaylığının yol açtığı tartışmaları yazdı. Fidan'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "işaret etmesiyle" aday olduğunu söyleyen Saymaz, yargı çevrelerinde bu nedenle huzursuzluk olduğunu aktardı ve Fidan'ın seçilmesi durumunda AYM'nin "Beştepe Hukuk Bürosu" olacağını ifade etti.

'CUMHURBAŞKANI'NIN ARZUSU BÖYLEYMİŞ'

Depremde yıkılan İsias Otel'in sorumlusu tutuklandı Depremde yıkılan İsias Otel'in sorumlusu tutuklandı

Saymaz'ın Halk TV'deki yazısından ilgili bölüm şöyle: 

"Fidan’ın, Beştepe’nin işaretiyle üzerine aday olması AYM’deki yargıçları rahatsız etti. Yargı çevrelerinden etkili bir isim şunları söylüyor:

'Fidan’ın seçilmesi tartışma yaratacak. Mahkeme huzursuzluk yaşıyor. Zaten Fidan’ın Yargıtay’dan seçilmesine de tepki vardı. Şimdi ‘Mahkemenin geleneğinin olması lazım, kıdemsizler aday olmamalı diye konuşuluyor. Normalde, üyelerin aralarında istişare yapması, ‘Şu arkadaşta mutabakata vardık’ diyerek, ülkeyi rahatlatmaları gerekirdi. Fakat Cumhurbaşkanı’nın arzusu böyleymiş.'

Neden öyleymiş?

İddia o ki…

AYM’nin HDP Davası’nda Hazine yardımına bloke konmasına yediye karşı sekiz oyla, yani ucu ucuna “Evet” demesi Beştepe’yi telaşlandırdı. Yargı üyesine göre bu, “Mahkemenin gelecekte enteresan kararlar verebileceği endişesini doğurdu.”

Dolayısıyla Beştepe, ‘endişeleneceği’ kararların çıkmasın diye AYM’nin başında bir kayyum görmek istiyor.

ŞENTOP’TAN ERDOĞAN’A ÜÇ KEZ ZİYARET

Fidan’ın adaylığı yüksek yargıda taşları yerinden oynattı. İddia o ki Hak-Yol diye de bilinen Nakşibendiliğin İskenderpaşa koluna yakın olan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Erdoğan’a üç kez çıkarak, Arslan’la devam edilmesini istedi.

Erdoğan, bu teklifi reddetti.

Yüksek yargıda kilit konumdaki Hak-Yol’cuların Fidan’a karşı olduğu belirtiliyor. İktidara yakın çevreler Fidan’ın atanma gerekçesi olarak, Hak-Yol etkinliğini kırmak olarak açıklıyor.

Erdoğan’ın bildik taktiği devreye giriyor.

FETÖ’yü tasfiye etmek için Hak-Yol…

Hak-Yol’u tasfiye için Fidan!

Bir tarikattan diğerine ve bir hukuksuzluktan ötekine savruluş!

FİDAN VE ARSLAN YARIŞIYOR

Bu arada, kenara çekileceği düşünülen Zühtü Arslan, Fidan’ın harekete geçtiğini duyunca adaylığını ilan etti.

Artık iki ihtimal ağırlık kazanıyor.

Bir: Fidan altı, Arslan beş oy alır. Dört üye ise tepki için boş oy kullanır. Başkan üye tam sayısının salt çoğunluğunu ile seçildiği için seçim tıkanabilir. Bu durunda, üçüncü bir adayda uzlaşılabilir. Böylece “Yüksek yargının bağımsızlığını koruduk” denilerek, Erdoğan’ın baskısı kırılır.

İki: Fidan kazanır.

Eğer ikinci ihtimal gerçekleşirse, ki ben öyle olacağını tahmin ediyorum; Fidan’ın bir mahkeme başkanı değil, Cumhurbaşkanı’nın kayyumu; AYM’nin de mahkeme değil, Beştepe Hukuk Bürosu olduğu tescillenecektir."