ERKEN HABER - Siz TV'de yayınlanan Gazeteci Yazar Eyüphan Kılıç ile Biz Bize programının canlı yayın konuğu olan Adil Yaşam Derneği Genel Başkan Yardımcısı Balcı, Genel Af konusundaki beklentilerine ilişkin soruları yanıtladı. 

Adil yargılamada hak ihlallerinin yüzde 77 olduğuna dikkati çeken Balcı, "Cezaevi kapasitesinin üzerinde bir mahkum varlığı söz konusu. Geçmişte hakim ve savcıların verdiği yanlış kararlar varken, seçim malzemesi yapılmasını doğru bulmuyorum. Genel Af, gerekli bir hale gelmiştir. Genel af, lütuf değil, gereklidir. Büyük mağduriyetler söz konusu. Seçim yatırımı olarak düşünülmemesi gerekir. Burada insan hakları ihlalleri var. Bir kişinin bir gün bile fazladan cezaevinde kalması bile insan hakkı ihlalidir" diye konuştu.

İstanbul'da 5 konuttan biri 'riskli' alanda İstanbul'da 5 konuttan biri 'riskli' alanda

Adalet Bakanlığı verilerine göre 8 milyon 600 bin dosyanın bulunduğunu kaydeden Balcı, adli hızlı yargılamalar sonucunda yanlış kararlar olabilidiğini, genel af konusunun, adli mahkumlar için zorunlu hale geldiğini savundu.

"GEÇMİŞ TEMİZLENMELİDİR"

Mahkum yakınlarının çok ciddi bir kitle oluşturduğun dikkati çeken Balcı, şunları kaydetti:

"Ciddi bir oy potansiyeli var, cezaevinde olanlar, pandemi izninde olanlar var, hükmün açıklanmasının geriye bırakılanlar var, haksız yere ceza alanlar var, firari ve yurt dışında olanlar var, mahkemelerde bekleyen dosyalar var. Bütün bunlar bir kenara adil yargılanma hak ihlali yüzde 77 olmuş. Adli mahkum dediğimiz insanlar, sosyokültürel ve eğitimleri sebebiyle dilekçe dahi yazamayan bir kesim var. Anayasa Mahkemesi'ne başvuramayanlar bile var.  Geçmişin temizlenmesi lazım. FETÖ, ciddi anlamda bu konuda bir tahribat yaratmış. Bakanlık söylüyor bunu.  Artık çok haklı sebeplerle Genel Af bir gerekliliktir."

"CUMHURİYETİN 100. YILI TAÇLANDIRILABİLİR"

Cumhuriyet ilan edildiği zaman ilk genel affın çıkarıldığını anımsatan Balcı, Cumhuriyetin ilanının 10. ve 50. yıl dönümlerinde genel af çıkarıldığını kaydetti.

Türkiye Cumhuriyeti tarihinde 7 genel af çıkarıldığını, kısmi aflarla ilgili ise 52 yasal düzenleme yapıldığını bildiren Balcı, "49 yıldır genel af çıkarılmadı. En son çıkarılan Genel Af, "Ecevit Affı" olarak bilinen Cumhuriyetimizin 50. yıl dönümüne denk gelen 1974 affıdır. Cumhuriyetimizin 100. yıl dönümü, Genel Af çıkarılak taçlandırılabilir. Kamuoyunun beklentisi de bu doğrultudadır" diye konuştu.

"ŞARTSIZ AF GETİRİLMELİ"

Adil yargılamada hak ihlaline uğrayan yüzde 77'lik bir kesim olduğuna anımsatan Aylin Balcı, şöyle devam etti:
"İç hukuk yolları tükenmiş, ne yapacağını bilmeyen mahkum eşleri, anneleri ve çocukları adına, geçmişin temizlenmesi adına artık oy kaygısı dahi olmadan bu affın getirilmesi elzemdir. Bütün adli mahkum yakınları adına bunu söylemeyi borç biliyorum. Onların çaresizliğini çok yakından takip ediyoruz. Pandemi nedeniyle izne ayrılan mahkumların geçen süre içerisinde herhangi bir suça bulaşmamış olması ve topluma entegre olmalarının en büyük referanstır. 

Seçim öncesi Genel Af verilmelidir. Adli mahkumlara ayrımsız ve şartsız af getirilmelidir. Terör hariç adli mahkumlara sicil affıyla birlikte Cumhuriyetimizin 100. yılına nişane olarak seçim öncesi genel af çıkarılmalıdır. Adli mahkumlar, artık vaadlerin bir anlam teşkil etmediğini çok iyi biliyorlar. Bunun bir hak ve gereklilik olduğunu herkes kabullenmelidir. Bu kadar haklı sebep varken af kelimesini bir gereklilik olarak kullanıyorum. Devlet kendi vatandaşıyla, vatandaşlar da birbirleriyle kucaklaşmalıdır. Toplumsal barış, aile birliklerin kurulması, ekonomik canlanma için genel af çıkarılmalıdır. önce geçmiş temizlenmelidir."

CUMHURBAŞKANLIĞI RANDEVUSU

Adil Yaşam Derneği olarak 81 ilde teşkilatlandıklarını ve temsilcilikleri bulunduğunu bildiren Balcı, her il temsilcileri aracılığıyla illerdeki sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileriyle görüşerek haklı taleplerini dile getirdiklerini, konunun takipçisi olduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile 2018'de görüştüklerini belirten Aylin Balcı, pandemi nedeniyle görüşmelere ara verildiğini ancak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'dan randevu talep ettiklerini bildirdi.

Balcı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın randevu vermesi halinde adli mahkum yakınlarının taleplerini kendilerine dosya halinde ileteceklerini belirtti.