ERKEN HABER - Türkiye'nin Sesi Altınçağ Partisi (SES) Genel Başkanı Ayhan Bilgen, toplumsal barış açısından kapsamlı genel af çıkarılması gerektiğini söyledi.  

Bilgen, Erken Haber Yayın Yönetmeni Eyüphan Kılıç'a yaptığı açıklamada, gündemde yer alan genel af taleplerine ilişkin görüşlerini paylaştı.

Sandıklar açıldı, işte sonuçlar Sandıklar açıldı, işte sonuçlar

SES Partisi Genel Başkanı Bilgen, şunları kaydetti:

"Türkiye'de özellikle adil yargılama hakkının ihlaliyle ilgili bizzat Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın verdiği rakamlar ciddi bir sorun olduğunu gösteriyor.

İnfaz erteleme gibi formüllerle de bu devasa sorunun çözümü mümkün değildir. Çok özel bazı istisnalar hariç tutularak kapsamlı bir genel afla Cumhuriyetin ikinci yüzyılına girmek, toplumsal barış açısından yeni bir sayfa açılmasına vesile olacaktır.

Adli ve siyasi ayırımı yapmaksızın doğrudan şiddet içeren insanlığa karşı suç niteliğindeki olaylar hariç kapsamlı bir çalışma toplumsal ikna ve uzlaşı açısından da önemlidir."

Ayhan bilgen eyüphan

"CEZAYI CEZAEVLERİNDEKİLERE KESMEK HAKSIZLIKTIR"

Özellikle cezaevlerindeki durumun "kabul edilemez" olduğuna dikkati çeken Ayhan Bilgen, "Yargı süreçlerindeki uzama, ciddi bir hak ihlali olarak önümüzde durmaktadır. Suç üreten sistem, eğitimden ekonomiye, yargıdan siyasete her yeri kuşatmışken cezayı sadece cezaevindekilere kesmek büyük bir haksızlıktır. Siyasi kaygılarla hareket etmeden insani ve toplumsal sorumlulukla risk almak ve yeni bir başlangıç için adım atmak zorundayız" diye konuştu.

Bilgen, cezaevi istatistiklerinin net olarak açıklanmadığını ancak halen 318 bin civarında fiilen infazı devam edenlerin cezaevlerinde bulunduğunu kaydetti.   

"CEZAEVLERİ CAYDIRICILIĞI SAĞLAMIYOR"

"Cezaevleri ne suçla mücadelede caydırıcılığı sağlar ne de ıslah işlevi görüyor" diyen Ayhan Bilgen, insanların cezaevine atılmasıyla sorunların çözülmeyeceğini belirtti.

Pandemi sürecinde infazı ertelenenlerin süreli olarak cezaevlerinden çıkarıldığına değinen Bilgen, bu süreçte yeniden suça karışma oranlarının düşüklüğüne dikkati çekerek, olası genel af için bunun önemli bir referans olacağını sözlerine ekledi.

26. Dönem TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu katip üyeliği yapan eski milletvekili Ayhan Bilgen, 8 ve 9 ay olmak üzere 17 ay cezaevinde tutuklu kalmıştı. 

TÜRKİYE İKİNCİ SIRADA

Avrupa Konseyi, 49 üye ülkeye dair 2020 yılı tutuklu ve hükümlü istatistiklerine göre, Türkiye, ikinci sırada yer alıyor. 

Verilere göre cezaevinde en fazla kişi 478 bin ile Rusya'da bulunuyor. Rusya'yı 272 bin ile Türkiye ve 87 bin ile İngiltere takip ediyor.

Kişi başına düşen tutuklu ve hükümlü sayısında da Rusya'da her 100 bin kişiye 328 tutuklu düşerken bu oran Türkiye'de 325, Gürcistan'da 232 ve Azerbaycan'da 216. Avrupa ortalaması ise her 100 bin kişiye 102 kişi.

Bu veriler de Türkiye'de cezaevinde bulunan kişi oranının Avrupa ortalamasının 3 katından yüksek olduğunu gösteriyor.