ERKEN HABER - Avrupa Parlamentosu'ndaki Katar bağlantılı yolsuzluk ve rüşvet skandalıyla ilgili Brüksel'de yürütülen soruşturma kapsamında polis, 20 ayrı yere baskın düzenledi. Aramalar sonucunda çantalar dolusu yüklü miktar para ele geçirildi.

Belçika Federal Savcılığı, Avrupa Parlamentosu (AP) Başkan yardımcılarından Yunan milletvekili Eva Kaili’nin de adının karıştığı yolsuzluk soruşturmasında, AP’de çalışan 10 kişinin bilgisayar sistemlerine erişimlerinin dondurulduğunu, bunun, gerekli verilerin kaybolmasını engelleme amacı taşıdığını açıkladı.

Bu çerçevede AP’de aramalar yapıldığı, aramalarda amacın bu tür verileri ele geçirmek olduğu bildirildi.

Savcılık açıklamasında ayrıca dün İtalya’da da aramalar yapıldığı kaydedildi. Açıklamada, İtalya’daki aramalar hakkında detaylı bilgi yer almadı.

20 YERE BASKIN

Belçika Savcılığının verdiği bilgiye göre, soruşturma kapsamında bugüne kadar 20 noktada baskınlar ve aramalar gerçekleştirildi. Bunların 19’unun evlerde, birinin ise Avrupa Parlamentosu'ndaki ofislerde yapılan aramalar olduğu kaydedildi.

ÇANTA İÇİNDE YÜZ BİNLERCE EURO

Aramalar sonucunda bir şüphelinin evinde 600 bin euro, Brüksel’deki bir otel odasında çanta içinde birkaç yüz bin euro ve bir AP milletvekilinin dairesinde 150 bin euro bulundu.

KAİLİ ÖN DURUŞMAYA ÇIKARILACAK

Şu ana kadar 6 kişinin gözaltına alındığı soruşturmada, Eva Kaili dahil 4 kişi tutuklandı. Diğer iki kişi serbest bırakıldı. Tutuklanan kişiler, çarşamba ön duruşmaya çıkarılacak. Eva Kaili Brüksel’deki St. Gilles cezaevinde tutuluyor.

rüşvet

Kudüs’te sinagoga saldırı: 8 ölü, 10 yaralı Kudüs’te sinagoga saldırı: 8 ölü, 10 yaralı

AP’nin Belçikalı milletvekili Marc Tarabella’nın Belçika’daki evinde de dün arama yapıldı.

Savcılık, her milletvekilinin milliyeti ve yaşadığı yere göre yasal süreç takip edildiğini, Belçikalı milletvekili Tarabella’nın evindeki aramada, yasa gereği AP Başkanı Roberta Metsola’nın da bulunduğu bilgisini paylaştı.

NE OLMUŞTU?

Belçika Federal Savcılığı, ismi verilmeyen bir Körfez ülkesinin birkaç aydır AP’nin kararlarını etkilemek amacıyla AP’de stratejik konumdaki kişilere büyük miktarda nakit para verdiği, maddi değeri yüksek hediyeler teklif ettiği şüphesiyle soruşturma açıldığını 9 Aralık’ta duyurmuştu.

Belçika polisinin, Eva Kaili ile 5 kişinin evlerinde yaptığı aramalarda yüksek miktarda nakit para, bilgisayar ekipmanı ve cep telefonu ele geçirildiği ifade edilmişti.

Basında çıkan haberlerde, Eva Kaili ve bazı parlamenterlerin, AP’nin ekonomik ve siyasi kararlarını etkilemek üzere Katar’dan rüşvet aldığı iddia edilmiş, Kaili dahil 4 kişinin “yolsuzluk soruşturması” kapsamında gözaltına alındığı bildirilmişti.

eva2

Kaili ile AP’deki Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı’nın (S&D) eski İtalyan milletvekili ve İtalyan Articulo Uno Partisi Üyesi Pier-Antonio Panzeri, Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu Genel Sekreteri Luca Visentini ve S&D grubundan asistan Francesco Giorgi gözaltına alınanlar arasında yer alıyordu.

RÜŞVET SKANDALINDA 'EVA' ZOR DURUMDA

Katar'ın, ekonomik ve siyasi kararları etkilemek amacıyla bazı Avrupa Parlamentosu (AP) çalışanlarına rüşvet verdiği gerekçesiyle başlatılan soruşturmada, Belçikalı iki parlamenterin danışmanlarının da ofisleri mühürlendi. Avrupa Parlamentosu Sosyal Demokrat Grubu, Katar'dan rüşvet aldığı gerekçesiyle Cuma akşamı suçüstü yapılarak gözaltına alınan Ortadoğu ile İlişkilerden Sorumlu Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcısı Eva Kaili'nin üyeliğini askıya aldı.

eva3

Eva Kaili, derhal geçerli olmak üzere Avrupa Parlamentosu Başkan Yardımcılığı görevinden de uzaklaştırıldı. Kaili, Yunanistan'daki partisi PASOK'tan da ihraç edildi.

KATAR'DAN YALANLAMA

Katar ise Avrupa Parlamentosunun bazı ekonomik ve siyasi kararlarını etkilemek için stratejik konumdaki kişilere rüşvet verdiği yönündeki iddiaları yalanlamıştı.

Katar Avrupa Birliği Misyonundan yapılan açıklamada, “Basında haberleri çıkan bazı kişilere yönelik suçlamalarla Katar’ın ilişkilendirilme çabalarının kesin bir dille reddedildiği” belirtilmiş, Katar devletinin birtakım iddialarla ilişkilendirildiği bu haberlerin, asılsız olduğu ifade edilmişti.