ERKEN HABER - Cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda yüzde 5 oy alan ATA İttifakı, ikinci tura kalan Cumhur ittifakı ile Millet ittifakı ile görüşmelerini sürdürüyor.

Cumhurbaşkanı adayları Erdoğan ile Kılıçdaroğlu'nun ikinci turu kazanması için ihtiyaç duyduğu oyları, ilk turu kaybeden Sinan Oğan'ın desteğini alarak seçime girmeyi düşünüyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Millet ittifakına yönelik "Cumhurbaşkanlığı adaylığı siyasi rüşvettir" şeklindeki söylemleri, ittifaklara katılan partilerin milletvekilliği pazarlığı, cumhurbaşkanı yardımcılığı pazarlığı, bakanlık pazarlığı şeklinde devam etti. 

Zarflardan Erdoğan'a "evet" mühürlü pusulalar çıktı Zarflardan Erdoğan'a "evet" mühürlü pusulalar çıktı

Şimdi gerek AK Parti gerekse CHP, ikinci turda Sinan Oğan'ın oylarını alabilmek için yaptıkları görüşmelerde resmen pazarlık sürdürülüyor.

CHP'nin Göçmen Bakanlığı kuralım önerisinin ardından AK Parti, Suriye'deki şartlar doğrultusunda göçmenleri geri göndermeyi teklif ediyor.

Kamuoyu önünde göçmen konusu pazarlık yapılıyor gibi gözükse bile ATA İttifakında yer alan partiler, kendi gelecekleri ve menfaatleri doğrultusunda adım atacakları kamuoyu tarafından yakından takip ediliyor.

HDP ve HÜDA-PAR'a rezerv koyduğunu açıklayan Oğan, ittifaklarda bu partilerin yer almasından dolayı görüşmelerde konuyu terörün dışına çıkarıp, göçmenler üzerinde yoğunlaştırdılar.

Sinan Oğan'ın hangi tarafı destekleyeceğine ilişkin yarın yapacağı açıklamanın ardından, kendisine oy verenlerin hangi adayı destekleyecekleri ise seçim sonucunda netlik kazanacak.

ÜMİT ÖZDAĞ İLE NUMAN KURTULMUŞ GÖRÜŞTÜ

İkinci tura kalan Cumhurbaşkanlığı Seçimi için görüşme trafiği devam ediyor. Seçime 6 gün kala Ankara'da görüşme trafiği yaşanırken Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ile AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş görüştü. Basına açıklama yapan Numan Kurtulmuş, "Şu anda 550 bin Suriyeli ülkesine döndü. Bu konuda ise Zafer Partisi'nin bize destek vereceğini görüyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci turu öncesinde AK Parti kanadı birinci turda yüzde 5 oranında oy alan alan ATA İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan'ın ardından Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ ile görüşecek.

Zafer Partisi, Genel Başkan Ümit Özdağ ve AK Parti Grup Başkanvekili Numan Kurtulmuş'un bugün saat 14.00'de basına kapalı bir görüşme gerçekleştireceğini duyurdu.

GÖRÜŞME TALEBİ KİMDEN GELDİ?

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ, görüşme talebinin AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’tan geldiğini ifade etti. Ümit Özdağ, Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimi için yapılacak görüşmeyle ilgili de şöyle konuştu:Sayın Numan Kurtulmuş, kendisi beni arayarak randevu talep etti. Yarın görüşeceğiz. Ondandan sonra da partinin yetkili organlarıyla bu görüşmeyi değerlendireceğiz.

Zafer Partisi’nin bir açıklama yapmayacağını ifade eden Ümit Özdağ, “Pazartesi günü Sayın Sinan Oğan bir açıklama yapacak. Zafer Partisi olarak bizim bir açıklamamız olmayacak. Zaten gerektiği zaman değerlendirmemizi yapıyoruz” demişti.

Numan Kurtulmuş'un öne çıkan açıklamaları:

Türkiye'deki göçmenler meselesi önemli bir meseledir. Şu anda 550 bin Suriyeli, güvenli bölgeye döndü. Çalışmalarımız devam ediyor. Zafer Partisi'nin de bu konudaki çalışmalarımıza destek vereceğini görüyoruz. Ümit ediyorum ki, Zafer Partisi değerlendirme yapacak. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının oy kullanmaması mümkün değildir, A Haber'deki videoyu ben görmedim.

Ümit Özdağ'ın öne çıkan açıklamaları:

Devletin egemenliği söz konusu. Numan Bey de gerekli değerlendirmeleri yapacak. Gerekirse Suriyelileri zorla göndermeye yönelik çalışmalarımız olacak. Türk milletinin elinden egemenlik hakkı alınıyor. Vatandaşlık verilen herkes 10 sene geçmeden oy kullanmamalı. Tekrar görüşmelerimiz olacak. Herhangi bir teklif yok.