ERKEN HABER - İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, Meclis'te yaptığı konuşmada tazminat bekleyen astsubaylarların taleplerini gündeme getirdi.

Erdoğan, AFAD Kocaeli Çarşısı'nı ziyaret etti Erdoğan, AFAD Kocaeli Çarşısı'nı ziyaret etti

Emekli olan binlerce astsubay emekli maaşlarının düşüklüğünden ve tazminat olmamasında dolayı mağduriyetlerini dile getirerek seçim öncesi bu mağduriyetlerin giderilmesi talep ediliyor.

Meclis'te konuşan İYİ Parti Kayseri Milletvekili Dursun Ataş, astsubayların tazminat bekleme konusunu şu sözlerle gündeme taşıdı: 

''Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bel kemiği ve önemli yapı taşı olan astsubaylarımızın yıllardır çözülmeyi bekleyen sorunları mevcuttur. Astsubaylar 2003 yılından itibaren Meslek Yüksek Okulu yani ön lisans mezunu olarak 9.derecenin 1.kademesinden göreve başlamaktadır. Ancak diğer Meslek Yüksek Okulu mezunları hemen hemen bütün devlet memurları 9.derecenin 2.kademesinden göreve başlarken astsubaylarımızın 1.kademeden göreve başlaması ciddi bir eşitsizliktir. Aynı eğitime sahip kişiler arasında kanun önünde eşitlik ilkesi gereği aynı hakların verilmesi gerekirken yine  Türk Silahlı Kuvvetleri'nden astsubaylarımızın emekliliklerine yansıyacak şekilde makam veya görev tazminatı gibi hiçbir tazmınatları da bulunmamaktadır.  Türk Silahlı Kuvvetleri'nin önemli yükünü çeken  astsubaylarımız emekli olduktan sonra tekrar ek iş yapmak zorunda kalmaktadır. Emekli olurken 1.dereceden emekli olan bir astsubayımız en fazla %55'le maaşa bağlanmaktadır. Bu konulara ilişkin 63. ve 64. hükümetlerce ve Sayın Cumhurbaşkanı tarafından verilen onlarca söze rağmen herhangi bir düzenleme yapılmamış olması derin bir hayal kırıklığı yaratmıştır.''