ERKEN HABER - Türk Silahlı Kuvvetler (TSK) bünyesinde görev yapan, subay, astsubay, uzman er ve erbaşlar, diğer kurumların aldığı promosyonlar karşısında kendilerine ödenen promosyonların da yenilenmesini istiyor.

Polislerin sosyal medya platformlarında yaptıkları paylaşımlarla gündeme gelen ve bir günde 2 milyon twitle destek alan Emniyet Genel Müdürlüğü çalışanları, verdikleri mücadele sonucu promosyonlarını yüzde 188 artırmayı başardılar.

Polislerin 3 yıllığına 27 bin lira nakit alacakları şeklinde varılan anlaşma sonucu İçişleri Bakanlığı'na bağlanan jandarma personeli de aynı şekilde promosyondan kendilerinin faydalandırılmasını talep etmeye başladı.

lira3

ADALET BAKANLIĞI BAŞLATTI

Adalet Bakanlığı çalışanlarının "promosyonda adalet" sloganıyla başlattıkları promosyon yenileme girişimleri, 25 bin lira nakit almalarıyla sona erdi.

Muğla açıklarında 34 göçmen kurtarıldı Muğla açıklarında 34 göçmen kurtarıldı

Adalet Bakanlığı'nın personel sayısını gözönünde bulunduran diğer kurum ve kuruluşlar, bu sözleşmeyi gerekçe göstererek kendi kurumlarının promosyonlarının revize edilmesi için girişimde bulunmaya başladılar.

Bakanlık personelinin hedeflerine ulaşmasının ardından Emniyet Genel Müdürlüğü personeli de istediği miktarı alamasa bile promosyonlarını 27 bin liraya çıkarmayı başardılar.

GSB PERSONELİ DE İSTİYOR

Gençlik ve Spor Bakanlığı personeli, Adalet ile İçişleri bakanlıklarındaki promosyon revizesini gerekçe göstererek kendi aldıkları promosyonun da gözden geçirilmesi taleplerinde bulunmaya başladı.

Çalışanların sürekli gündeme getirdikleri, 30 bin lira promosyon talebi, karşılık buldu. Gençlik ve Spor Bakanlığı, personelin talebi doğrultusunda promosyonun revize edilmesi için ilgili bankayla görüşmelerin başlatıldığını duyurdu.

asker 3

ŞİMDİ SIRA ASKERLERDE

Ülkedeki en fazla personeli barındıran kurumlardan TSK'da durum aynı. Her kurum promosyon konusunda girişim başlatıp, yeni sözleşmeler apmasına rağmen TSK'da şimdiye kadar herhangi bir gelişme yaşanmadı.

Ülkenin güvenliği, huzuru ve refahı için canları pahasına görevlerini sürdüren Mehmetçik, güvenlik personeli olduğu için sendikalaşma veya herhangi bir platform kurarak sorunlarını dile getirme imkanı bulamıyor.

Asker yakınları ve askerlerin düşünen vatandaşlar, özellikle sosyal medya alanında askerlerin promosyon konusundaki mağduriyetin giderilmesi için çağrıda bulunmaya başladılar.

AYLIK 141 LİRA PROMOSYON

TSK ile Akbank arasındaki personelin maaşı karşılığı anlaşılan promosyonda, askerlere aylık 141 lira promosyon bedeli ödeniyor.

Diğer kurumlara ödenen promosyonların en düşük seviyesinde verilen söz konusu 141 liralık promosyon, aldıkları maaş ve personel sayısına göre yok denilecek kadar düşük kalıyor.

Askerlerin promosyonlarının da revize edilerek, promosyonda adalet sağlanması açısından TSK'nın harekete geçmesi, personelinin mağduriyetini gidermesi bekleniyor.

asker 2

EMEKLİLERE 8 BİN LİRA ÖDENİYOR

Emekliler, bireysel olarak maaşlarını alacakları bankaları belirleyebiliyorlar. Emeklilerin farklı bankalardan aldıkları promosyon miktarı dahi TSK'da görevli askeri personelin promosyonundan daha yüksek.

Bazı bankalar emekli maaşı karşılığında 3 yıllık sözleşme imzalaması halinde 8 bin liraya kadar promosyon veriyor.

Askerlerin Akbank'tan aylık halinde aldığı promosyonun 3 yıllık toplamı dahi emeklilerden düşük kalıyor. Askerler, 3 yıl sonunda toplam 5 bin 76 lira promosyon alırken, bireysel olarak bankayla anlaşma yapan bir emekli 8 bin lira promosyon alıyor, her referansla getirdiği kişiler başına dahi bonus olarak 250 lira kazanç elde edebiliyorlar.