ERKEN HABER - Askeri hastaneler, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Sağlık Bakanlığı'na bağlanarak sivilleşti. Özel eğitim alan ve savaş cerrahisi konusunda uzman olan askeri doktor sayısı da emeklilik ve istifalar nedeniyle 2 binden, 347'ye düştü.

Mehmetçiği tedavi edecek doktor sıkıntısı başladı. Sivil doktorlarla açığı gidermek ise mümkün olmadı. MHP ve muhalefet yıllardır askeri hastanelerin açılması için çaba gösteriyordu. Ancak, TBMM'ye verilen yasa teklifleri ve Meclis Araştırma önergeleri yıllarca AK Parti tarafından reddedildi.

İktidar bu konudaki feryadı ancak 6 yıl sonra duydu. Milli Savunma Bakanı (MSB) Hulusi Akar dün sivilleşen askeri hastanelerin yeniden MSB'ye devredileceğini açıkladı. Akar, “Bu konuda talepler, istekler ve ihtiyaçlarımız var. Cumhurbaşkanımızın çözüm oluşturulması için direktifleri oldu” dedi.

NİHAYET DUYDULAR

Geçen yıl aralık ayında bu konuda verdiği Meclis Araştırma önergesi reddedilen CHP Ankara milletvekili Murat Emir, “TSK, dünyada askeri hastanesi olmayan tek ordu durumuna düşürüldü. Yıllardır bu yanlış uygulamayı dile getiriyoruz, nihayet duydular. Savaş cerrahisi, askeri hastaneler ayrı bir uzmanlık konusudur” dedi.

Depremde 4.8 milyon kişi tedavi edilmiş Depremde 4.8 milyon kişi tedavi edilmiş

Kalp damar cerrahı olan CHP Gaziantep milletvekili Bayram Yılmazkaya da “Çatışmalarda yaralanan askerlerimizin bazılarının şehit olması, askeri hastanelerin kapatılması nedeniyledir. Askeri cerrahinin yok sayılması büyük bir hata. Yıllar sonra akılları başlarına geldi” diye konuştu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, askeri hastanelerin kapatılmasını eleştirerek “İktidarımızda ilk bir hafta içinde askeri hastanelerin tamamı açılacak. Şanlı ordumuzun hastaneleri olacak” demişti.