ERKEN HABER - Yüzde 8 artı enflasyon farkıyla yetinmek istemiyorlar. Memur-Sen Başkan Yardımcısı Tonbul, asgari ücrete yapılacak zam oranının memur ve memur emeklilerinin yılbaşında beklediği refah payı için gösterge olacağını söyledi.

Yılbaşında yapılacak yüzde 8 toplu sözleşme zammı artı enflasyon farkıyla yetinmek istemeyen memur ve memur emeklileri, asgari ücret komisyonundan çıkacak zam oranına odaklandı. Memur-Sen Toplu Sözleşmelerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Hacı Bayram Tonbul, asgari ücrete yapılacak zammın memurlar için de kritik önem taşıdığını, komisyondan çıkacak zam oranını merakla beklediklerini söyledi.

YÜZDE 17-18 ZAM YETMEZ

Memur ve memur emeklilerine yılbaşından itibaren yüzde 8 oranında toplu sözleşme zammı verileceğini belirten Tonbul, “Enflasyonun aralıkta yüzde 3 civarında çıkacağını var sayarsak oluşacak enflasyon farkıyla birlikte bize en fazla yüzde 17-18 oranında bir zam görünüyor. Bu zammın yaşanan hayat pahalılığı karşısında yeterli olacağını kimse söyleyemez. Hepimiz Türkiye'de yaşıyoruz. Başta emekliler olmak üzere sabit gelirliler ciddi manada sıkıntı yaşıyor. Halkın hissettiği enflasyonla gerçekleşen enflasyon arasında fark var. Bu farkı kapatmak, alım gücünü yükseltmek için mutlaka yeterli düzeyde bir refah payının verilmesi gerekiyor” dedi.

Tonbul, asgari ücret tespit komisyonundan çıkacak zammın memurun beklediği refah payının belirlenmesinde önemli rol oynayacağına işaret ederken, “Asgari ücrete örneğin yüzde 40 zam yapılması durumunda biz de yılbaşında elimize geçecek toplam zammın bu orana yakınlaştırılmasını bekleriz” diye konuştu.

''ADIMIZ SENDİKAYSA İSTERİZ'

Bilecik'te altın madeni açılıyor: İlk altını Erdoğan dökecek Bilecik'te altın madeni açılıyor: İlk altını Erdoğan dökecek

Bayram Tonbul, devletin kendi alacaklarına yüzde 123'lük yeniden değerleme oranını kullanırken maaş zammında yüzde 85'lik TÜFE'yi esas almasının hakkaniyetle bağdaşmayacağını söyledi. Tonbul, “Devletin alacaklarında bir yılda yüzde 123 kayıp olduysa, çalışan ve emeklilerin kaybının da aynı oranla telafi edilmesi gerekir. Vergi dilimi de bu oranda artırılmalıdır. Adımız sendikaysa bu zammı istememiz kadar doğal bir şey olamaz. Üyelerimizin bize vekaleti var, ‘haklarımı koruyun' diyor. Korumak zorundayız” dedi.