ERKEN HABER - 1989'dan beri yayın yapan Londra merkezli medya kuruluşu Al-Quds al-Arabi'ye konuşan Türk kaynaklar 2023'te yapılması beklenen seçimlerle ilgili yeni bilgileri paylaştı. Gazete, "AK Parti, seçim tarihini öne alabilir" başlığını kullandı.

Arap medyası gelecek yıl yapılması planlanan seçimlerle ilgili dikkat çekici bir iddiayı ortaya attı. 1989 yılından beri yayın hayatına devam eden ve Londra merkezli medya kuruluşu Al-Quds al-Arabi’ye konuşan Türk kaynaklar, AK Parti ile MHP’nin seçim tarihini öne almak için hazırlık içerisinde olduğunu öne sürdü.

Gazeteye konuşan ve ismini açıklamayan ve AK Parti’ye yakın olduğu belirtilen kaynak bütün hazırlıkların yapılmaya başlandığını ve erken seçim olasılığının da masada olduğunu aktardı. AK Parti ile MHP’nin koordineli bir şekilde iletişimde olduğuna dikkat çekilirken net bir tarih üzerinden gidilmediğini de belirtti.

Gazete, “Türkiye’den bir kaynak Al-Quds al-Arabi’ye konuştu: İktidar partisi seçimleri erkene çekme olasılığına hazırlanıyor” başlığıyla haberi okurlarına duyurdu. Öte yandan haberde, “AK Parti çevreleri arasında seçimin gelecek Nisan ayında yapılacağına dair konuşmalar yapılıyor. Seçimin Mart ayının başında Ramazan’dan önce yapılmasına dair konuşmalar var fakat bu seçeneğe Erdoğan’ın partisi sıcak bakmıyor” denildi.

Haberde AK Parti’nin gündeminde Nisan ayının erken seçim için öne çıktığı belirtilirken, Mayıs ayının başının da AK Parti’nin gündemine aldığı seçenekler arasında olduğu öne sürüldü.

MUHALEFETİN PLANLARI BOZULACAK

Kocaeli'de boya fabrikasında yangın Kocaeli'de boya fabrikasında yangın

Öte yandan haberde, seçimin erkene alınmasının muhalefet bloğunun planları ve hesaplamalarını bozabileceği de belirtildi. Henüz seçimler için net bir strateji veya aday açıklamayan muhalefetin erken seçim tarihi dolayısıyla zorlanabileceği de belirtildi.