ERKEN HABER - Tim Cook, “Ve şimdi, bu kadar çok insanın sıkı çalışması sayesinde, bu çipler gururla Made in America olarak damgalanabiliyor” dedi.

Çip fabrikaları, küresel pazar payının yarısından fazlasına sahip en büyük dökümhane şirketi olan Taiwan Semiconductor Manufacturing Company’ye ait olacak ve bu şirket tarafından işletilecek. TSMC, en yeni iPhone’lar, iPad’ler ve Mac’lerdeki çipler dahil olmak üzere en gelişmiş işlemcileri üretiyor. 

Tesisler, Apple’ın A serisi ve M serisi gibi gelişmiş işlemciler için kullanılan 4 nanometre ve 3 nanometre yongaları üretebilecek.

Tim Cook, “Bugün sadece başlangıç” dedi. “Bugün TSMC’nin uzmanlığını Amerikan işçilerinin rakipsiz ustalığıyla birleştiriyoruz. Daha güçlü, daha parlak bir geleceğe yatırım yapıyoruz, Tohumlarımızı Arizona çölüne ekiyoruz ve Apple olarak, onun büyümesini beslemeye yardımcı olmaktan gurur duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

TSMC şu anda üretiminin çoğunu Tayvan’da yapıyor ve bu, ABD’li ve Avrupalı ​​yasa koyucuların olası bir Çin işgali veya diğer bölgesel sorunlar durumunda arzı güvence altına almayla ilgili sorularını gündeme getiriyor.

Nvidia ve Apple gibi çip şirketleri kendi çiplerini tasarlıyor ancak üretimi TSMC ve Samsung Foundry gibi şirketlere yaptırıyor.

Togg T10X rakiplerini geride bıraktı Togg T10X rakiplerini geride bıraktı

Arizona’daki fabrikalar kısmen ABD hükümeti tarafından sübvanse edilecek. Bu yılın başlarında Biden, ABD topraklarında çip üretim kapasitesi geliştiren şirketler için milyarlarca dolarlık teşvik içeren CHIPS ve Bilim Yasasını imzaladı.

TSMC Salı günü yaptığı açıklamada, iki Arizona tesisi için 40 milyar dolar harcayacağını söyledi. Phoenix’teki ilk fabrikanın 2024 yılına kadar cip üretmesi bekleniyor. Biden yönetimine göre ikinci fabrika 2026’da açılacak.