ERKEN HABER - Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, ulaşıma yaptığı zammı kendisi yerine Basın Ofisi'ne açıklattı. EGO adına yapılan zam duyurusunda, ulaşım ücretleri yaklaşık yüzde 50 zam yaptı.

Cumhurbaşkanlığı adaylığına ismi geçen Mansur Yavaş'ın seçim öncesi ulaşıma yaptığı zam, vatandaşların tepkisine neden oldu. 

"Şeffaf yönetim" ve dar gelirlilere "yardım dağıtması" konusunda kamuoyunun sempatisini kazanan Mansur Yavaş, şimdiye kadar Ankara'da büyük bir proje gerçekleştirmemiş olmasının yanı sıra ekmek ve ulaşım giderlerine zam yaparak tepki topladı.

Ankara'da satılan ekmek fiyatları da 10 Ocak'tan itibaren 5 liraya satılmaya başlayacak. Ulaşımda zamlı tarife ise 15 Oçak'tan itibaren geçerli olacak.

"Üzülerek belirtiyoruz ki" ibaresinin kullanıldığı zamlı ücretler, tam bilet 6.5 liradan 9.5 liraya, öğrenci bileti ise 3.5 liradan 4.75 liraya yükseldildi.

Togg'un ilk sahipleri belirlendi Togg'un ilk sahipleri belirlendi

Açıklamada, Cumhurbaşkanlığı ve BOTAŞ'a dogal gaz fiyatının indirilmesi talebinde bulunulduğunu, aksi halde ulaşım giderlerine tekrar zam yapılacağı ifade edildi.

EGO, FAALİYETLERİNİ YÜRÜTEMEZ HALDE

ABB Basın Ofisinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"EGO Genel Müdürlüğü otobüslerinde kullanılan 1 metreküp CNG (sıkıştırılmış doğal gaz) fiyatı 2019 yılının Nisan ayında 1,67 TL iken günümüzde 20.77 TL’ye yükselmiştir. Maliyet yüzde 1000’den fazla artmıştır.

EGO Genel Müdürlüğünün 2022 yılı Kasım ayı toplam gideri 382 milyon TL’dir. Toplam bilet geliri ise 120 milyon TL’dir. Aylık zarar 262 milyon TL’dir. Bu zarar aylarca vatandaşlarımız için ABB bütçesinden sübvanse edilmiştir. Ancak maliyet yükü ve vergiler günden güne artmıştır.

ABB’nin doğal gaz kullanımı ticari amaçlı değil, halkın uygun fiyata ulaşımı için yapılmaktadır. Dolayısıyla tarife ve vergilendirmesi de aynı kıstaslara göre gerçekleştirilmelidir. CNG'de kullanılan doğal gaz, tüm Türkiye'de kullanılan doğal gazın binde 28'idir.

Ankara Büyükşehir Belediyesinde yakıt maliyetinin düşüklüğü ve çevreci olması nedeniyle CNG’li otobüs filosu kurulmuştur. Bu konu diğer belediyelere göre en büyük CNG’li otobüs filosuna sahip (yüzde 84) belediye olması nedeniyle en fazla Ankara Büyükşehir Belediyesini etkilemektedir.

Şu anda tam bilet 6.5 TL, öğrenci bileti 3.5 TL, öğrenci abonmanı ise aylık 90 TL’dir. UKOME toplantısında alınan yeni karara göre 15 Ocak 2023 tarihi itibariyle -üzülerek belirtiyoruz ki- tam bilet 9.5 TL, öğrenci bileti 4.75 TL, öğrenci abonmanı ise aylık sınırsız 140 TL olarak belirlenmiştir.

Bu süreçte kamu toplu ulaşımında kullanılan CNG fiyatında vatandaşlarımızın lehine yeni tarife düzenlemesi yapılması için Sayın Cumhurbaşkanına, ilgili Bakanlıklara ve BOTAŞ’a durum arz edilmiştir. Bu düzenlemenin yapılmaması halinde bilet fiyatlarına tekraren zam yapılması zorunlu olacaktır. Aksi halde EGO’nun faaliyetlerini sürdürmesi mümkün gözükmemektedir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."