ERKEN HABER - Türkiye İletişim ve Medya Federasyonu (TİMEF) ile Avrasya Medya ve İletişim Konfederasyonu (AVKON) Genel Başkanı Şakir Gürel'in öncülüğünde Dijital Gazetecilik Bağlamında VII. Anadolu Medyası Çalıştayı düzenlendi.

Anadolu’nun çeşitli bölgelerinden gelen 50 Medya Sivil Toplum Kuruluşu Başkanı Gazeteci, Dijital Medyanın Basın İlan Kurumu ile yasal bağlantısını ve 13 Ocak’ta gerçekleştirilecek BİK Genel Kurulunda görüşülecek Resmi ilan ve reklam tarifeleri yönetmeliğini ele aldı.

Kütahya'da trafik kazası: 1 ölü, 3 yaralı Kütahya'da trafik kazası: 1 ölü, 3 yaralı

Samsun Gazeteciler Cemiyeti’nin ev sahipliğinde Sheraton Otel’de gerçekleştirilen çalıştay, önce Cumhuriyet Meydanı’nda Samsun Atatürk anıtına çelenk konulması, ardından da otelde TİMEF Genel Başkanı Şakir Gürel’in açış konuşmasıyla başladı.

Şakir Gürel-1

Genel Başkan Gürel, hiçbir yasa olmamasından bir yasa olmasının iyi olduğunun altını çizerek başladığı konuşmasında; “internet yayıncılığına bir kanun yapılmasından, internet haber sitelerinin süreli yayın kabul edilmesinden mutlu ve memnun kaldık. Ancak, bu kanun çerçevesinin çizilmesi için oluşturulan ilan ve reklam taslağı, mutluluğumuzu ve memnuniyetimizi kursağımızda bırakacak görünüyor. Umarım BİK Genel Kurulu bu taslağı kabul ederek, internet haber sitelerini ve çok sesliliği yok etmez” dedi.

İnternet Haber Siteleri için hazırlanan ilan ve reklam yönetmeliği taslağı ile ilgili bilgi veren ve bir analiz yapan Dijital Medya Federasyonu Genel Başkanı Bahtiyar Kahveci de mevcut taslağın aynen kabul edilmesi ve uygulanması durumunda, sermaye sahiplerinin işlettiklerinin dışında hiçbir dijital yayıncı kalmayacağını, bunun da çok seslilik değil tekelleşme oluşturacağını söyledi.

Çalıştaya katılan Medya STK’larının Başkanları ve Genel Başkanları gazeteciler, İnternet haber siteleri için hazırlanan Resmi İlan ve Reklam Yönetmeliği üzerine görüş ve düşüncelerini açıkladılar.

TİMEF bildiri1

TİMEF bildiri

Dijital Gazetecilik Bağlamında VII. Anadolu Medyası Çalıştayı, 10 Ocak 2023 Salı günü açıklanmak üzere Çalıştay Sonuç Bildirisinin ele alınması ile sona erdi.