ERKEN HABER - İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Ferhat Kavdır, tutuksuz sanıklar Tuğrulhan Deniz, Murat Kerim Ocak ve avukatları hazır bulundu.

Duruşmada esas hakkındaki son görüşünü açıklayan Cumhuriyet savcısı, sanıklar Emre Ateş, Murat Kerim Ocak ve 18 yaşından küçük sanık B.Y'nin olay günü alkollü olarak Taksim'de gezdikleri anlatıldı.

Maktul Leonard Samuel Record'ın aynı otel otelde kaldığı iki arkadaşıyla eğlence mekanından çıktığı anlatılan söz konusu mütalaada, sanıkların, eşyasını vermek istemeyen Record'a tekme ve yumruk attıkları belirtildi.

Esas hakkındaki mütalaada, sanıkların sonrasında bıçaklarla maktule saldırıp kaçtıkları ifade edilerek, Record'un kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği belirtildi.

Biden'dan Putin'e çağrı: Savaşı bitir görüşelim Biden'dan Putin'e çağrı: Savaşı bitir görüşelim

- Savcılık "neticesi sebebiyle ağırlaşmış kasten yaralama" suçundan ceza istedi

Maktulün tıbbi raporlarında, uyluk bölgesine gelen 2 bıçak darbesinden sadece birinin öldürücü nitelikte olduğuna yer verildiğine vurgu yapılan mütalaada, söz konusu raporda, "Sanık Ferhat Kavdır'ın maktulün hayati bölgelerine salladığı bıçak darbesinin bulunmadığı, ayrıca maktule değen 2 bıçak darbesinden sadece birinin öldürücü olduğunun" belirlendiği aktarıldı.

Sanıklardan Ferhat Kavdır'ın imkanı bulunmasına rağmen maktule öldürme niyetinde olduğuna yeter sayıda bıçak darbesi vurmadığı aktarılan mütalaada, Kavdır'ın öldürme kastı bulunmadığı gerekçesiyle "neticesi sebebiyle ağırlaşmış kasten yaralama" suçundan 8 yıldan 12 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.

Mütalaada ayrıca, Kavdır'ın üzerinde bıçak bulundurması sebebiyle 6 aydan 1 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması ve tutukluluk halinin devamına karar verilmesi istendi.

Sanık Emre Ateş'in maktule tekme, sanık Tuğrulhan Denizhan'ın ise tokat atması sebebiyle "kasten yaralama" suçundan 4'er aydan birer yıla kadar hapisle cezalandırılması gerektiği belirtilen mütalaada, bu sanıkların ani gelişen olayda Kavdır'ın maktulün ölümü ile sonuçlanan yaralama eylemine iştirak ettiklerine dair delil bulunamadığı gerekçesiyle "kasten öldürme" suçundan ise beraatı talep edildi.

- 2 sanığa beraat istemi

Söz konusu mütalaada, sanıklar Murat Kerim Ocak ve suça sürüklenen çocuk B.Y'nin tartışma sırasında tespit edilen eylemlerinin bulunmadığı aktarılarak, bu sanıkların "kasten öldürme" suçundan beraatına karar verilmesi gerektiği kaydedildi.

Duruşmada ara kararını açıklayan mahkeme sanık Ferhat Kavdır'ın tutukluluk halinin devamına, diğer sanıklar B.Y, Tuğrulhan Deniz, Murat Kerim Ocak ve Emre Ateş hakkındaki adli kontrol tedbirlerinin de devamına hükmetti.

Heyet, sanıklar ve avukatlarına mütalaaya karşı savunmalarını hazırlamak için süre vererek duruşmayı erteledi.

- İddianameden

Beyoğlu'ndaki Taksim Mis Sokak'ta 26 Aralık 2021'de ABD'li turist Leonard Samuel Record'un öldürülmesi olayına ilişkin iddianamede, sanıklar Murat Kerim Ocak, Tuğrulhan Deniz, Emre Ateş ve Ferhat Kavdır ve 18 yaşından küçük B.Y'nin, "kasten öldürme" ve "birden fazla kişiyle birlikte silahla yağma" suçlarından ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet ile 10'ar yıldan 15'er yıla kadar hapis cezası istenmişti.

Sanık Ferhat Kavdır'ın üzerinde bıçak taşıması nedeniyle ayrıca 6 aydan 1 yıla kadar hapsi talep edilmişti.