ERKEN HABER - Oscar’ın habercisi Altın Küre Ödülleri Los Angeles’ta düzenlene törende sahiplerini buldu. Su yıl 80’incisi verilen ödüllere Martin McDonagh imzalı ‘The Banshees of Inisherin’ ve Quinta Brunson imzalı ‘Abbott Elementary’ üçer ödül, Steven Spielberg imzalı ‘The Fabelmans’ ise iki ödülle damga vurdu. Spielberg bu yılki ödülüyle üçüncü kez Altın Küre sahibi oldu.

ALTIN KÜRE ÖDÜLLERİ

Oscar’ın habercisi olarak bilinen Golden Globes (Altın Küre) ödülleri sahiplerini buldu. Hollywood Yabancı Basın Birliği (HFPA) tarafından bu yıl 80’inci kez düzenlenen ve her yıl televizyon ve sinema dünyasının en iyilerine verilen ödüllere Martin McDonagh imzalı ‘The Banshees of Inisherin’ ve Quinta Brunson imzalı ‘Abbott Elementary’ üçer ödül, Steven Spielberg imzalı ‘The Fabelmans’ ise iki ödülle damga vurdu. Spielberg ayrıca üçüncü Altın Küre'sinin sahibi oldu.

Geçen yıl cinsiyetçilik, ırkçılık ve çıkar çatışması tartışmaları nedeniyle her yıl yayımlandığı Amerikan NBC kanalında yayınlanmayan Altın Küre Ödülleri, bu yıl televizyon ekranlarında yeniden canlı yayınlandı.

11.jpg

‘EN İYİ ERKEK OYUNCU’ COLİN FARREL

Los Angeles’ta düzenlenen töreni Amerikalı komedyen Jerrod Carmichael sundu. Törende, bu yıl sekiz kategoride aday gösterilen, İrlanda iç savaşını anlatan McDonagh imzalı ‘The Banshees of Inisherin’ filmi komedi müzikal dalında ‘En İyi Film’ ödülünün yanı sıra ‘En İyi Senaryo’, ‘En İyi Erkek Oyuncu’ (Colin Farrel) ödüllerine layık görüldü.

EN İYİ FİLM VE YÖNETMEN ÖDÜLLERİ SPİELBERG’E

Efsane yönetmen Steven Spielberg'in çocukluğuna dair yarı otobiyografik incelemesi ‘The Fabelmans’ drama dalında ‘En İyi Film’ ve ‘En İyi Yönetmen’ ödüllerini aldı. Beş ödül için yarışan, Philadelphia'da bir devlet okulunda öğretmenler ve öğrenciler arasında yaşananları anlatan durum komedisi Abbott Elementary ise komedi-müzikal dalında ‘En İyi TV Dizisi’, ‘En İyi Kadın Oyuncu’ (Quinta Brunson) ve ‘En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu’ (Tyler James Williams) ödüllerini aldı.

12.jpg

VİETNAM VE MALEZYA KÖKENLİ OYUNCULAR TARİH YAZDI

Törende, Daniel Kwan ve Daniel Scheinert tarafından yazılan ve yönetilen Amerikan bilimkurgu filmi ‘Everything Everywhere All at Once’ filminin oyuncularından Ke Huy Quan sinema dalında ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’ ödüle layık görülerek, ödülü kazanan Vietnam asıllı ilk aktör oldu.

Filmin oyuncusu Michelle Yeoh ise sinema, müzikal ve komedi dalında ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülüyle bu ödülü kazanan ilk Malezyalı aktör ve Asya kökenli ikinci kadın oldu. En iyi animasyon filmi dalındaki ödülü ‘Guillermo del Toro's Pinocchio’ filmi kazandı. Oscar’ın da güçlü adaylarından biri olarak görülen filmin aldığı bu ödül Netflix'e bu kategoriyi kazanan ilk dijital platform ünvanını verdi.

14.jpg

TÖRENDEN NOTLAR

HFPA, bir süredir sinema dünyasında ‘siyahi üyelerinin az bulunması’, ‘çeşitlilikten yana olmaması’ eleştirilerine maruz kalırken, daha önce aldığı üç ödülü iade eden ve bu yılki törene katılmayacağını açıklayan Tom Cruise gibi birçok aktör tarafından protesto edilmesiyle gündemdeydi. Eleştriler karşısında reform sözü veren HFPA’nın çabası bu yılki törene yansıdığı gözlendi.

Töreni sunan komedyen Jerrod Carmichael sahneye çıktığında yaptığı ilk konuşmada, "Size neden burada olduğumu söyleyeceğim, buradayım çünkü siyahım" ifadelerini kullandı.

'GEORGE FLOYD ÖLENE KADAR TEK BİR SİYAHİ ÜYELERİ BİLE YOKTU'

35 yaşındaki komedyen, “Altın Küre Ödülleri geçen yıl yayınlanmadı. Irkçı bir örgüt olduklarını söylemeyeceğim ama George Floyd ölene kadar tek bir siyahi üyeleri bile yoktu, o yüzden bu bilgiyle ne yaparsanız yapın" sözleriyle devam etti.

Carmichael, ‘ırkı nedeniyle törenin sunucusu olduğu’ hikayesini mizahi bir dille anlatırken HFPA için ‘zor durumdaki beyaz organizasyon’ tanımını kullandı. Sunuculuk için 500 bin dolar aldığını söyleyen Carmichael, birliğin çeşitlilikle ilgili yaptığı değişiklikler hakkında ‘eğitilebilmesi’ için HFPA başkanıyla bir görüşme yapmaya ‘zorlandığını’ belirterek, şunları kaydetti:

CARMICHAEL: HEPİNİZ İÇİN BURADAYIM

“Size karşı dürüst olacağım, hiç değişmediklerini varsayarak bu işi kabul ettim. Altı yeni siyah üye aldıklarını duydum, onları tebrik ederim. Ama burada olmamın nedeni bu değil. Hepiniz için buradayım. Bu odaya bakıyorum ve birçok yetenekli insan görüyorum. Hayran olduğum insanlar. Kıskandığım insanlar. İnanılmaz sanatçılar olan insanlar. Hollywood Yabancı Basın Derneği'nin geçmişi ne olursa olsun, bu bizim kutlamamız gereken bir akşam ve bence bu sektör böyle akşamları hak ediyor.”

ZELENSKIY’DEN VİDEO MESAJ

Törene katılan aktör Sean Penn ise Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskiy'den özel bir video görüntüsü paylaştı. Afganistan'daki kadın ayaklanmasının yanı sıra genç Ukraynalıların mücadelesine değinen Zelenskiy videoda, "Savaş henüz bitmedi ama yön değişiyor" ifadelerini kullandı.

Dünyana “Üçüncü dünya savaşı olmayacak” diye seslenen Zelenskiy, yaklaşan zafer gününde herkesin kendisinin ve halkının yanında olması çağrısında bulundu.

ÖDÜLLER TAM LİSTE

80. Altın Küre ödüllerini kazananların tam listesi şöyle:

En iyi film (Drama)

The Fabelmans

En iyi film (Müzikal-Komedi)

The Banshees of Inisherin

En iyi dizi (Drama)

House of the Dragon

En iyi TV dizisi (Müzikal-Komedi)

Abbott Elementary

En iyi mini dizi, antoloji dizisi veya TV filmi

Lotus: Sicilya

En iyi erkek oyuncu – (TV Dizisi-Drama)

Kevin Costner, Yellowstone

En iyi erkek oyuncu (Dizi-Film)

Evan Peters, Monster: The Jeffrey Dahmer Story

En iyi kadın oyuncu (Dizi-Film)

Amanda Seyfried, The Dropout

En iyi yardımcı kadın oyuncu (Dizi-Film)

Jennifer Coolidge, The White Lotus

En iyi yardımcı erkek oyuncu (Dizi-Film)

Paul Walter Hauser, Black Bird

En iyi senaryo

Martin McDonagh, The Banshees of Inisherin

En iyi yönetmen

Steven Spielberg, The Fabelmans

En iyi İngilizce olmayan film

Arjantin, 1985 (Arjantin)

En iyi kadın oyuncu (Drama)

Cate Blanchett, Tár

En iyi yardımcı kadın oyuncu (Dizi)

Julia Garner, Ozark

En iyi yardımcı oyuncu

Ke Huy Quan, Everything Everything All At Once

En iyi yardımcı kadın oyuncu

Ukrayna'da esir 63 Rus askeri serbest bırakıldı Ukrayna'da esir 63 Rus askeri serbest bırakıldı

Angela Bassett, Black Panther: Wakanda Forever

En iyi yardımcı erkek oyuncu (Dizi)

Tyler James Williams, Abbott Elementary

En iyi orijinal müzik

Justin Hurwitz, Babylon

En iyi orijinal şarkı

Naatu Naatu, Kala Bhairava, MM Keeravani, Rahul Sipligunj (RRR)

En iyi erkek oyuncu (Dizi-Müzikal veya Komedi)

Jeremy Allen White, The Bear

En iyi kadın oyuncu (Dizi-Müzikal veya Komedi)

Quinta Brunson, Abbott Elementary

En iyi erkek oyuncu (Müzikal-Komedi)

Colin Farrell, The Banshees of Inisherin

En iyi kadın oyuncu (Müzikal- Komedi)

Michelle Yeoh, Everything Everywhere All at Once

En iyi animasyon filmi

Guillermo del Toro'nun Pinokyo'su

En iyi erkek oyuncu (Drama)

Austin Butler, Elvis

En iyi kadın oyuncu – (Dizi-Drama)

Zendaya, Euphoria