ERKEN HABER - Eyüphan Kılıç'ın analiz haberi - Altılı Masa, 11'inci toplantısının ardından Cumhurbaşkanı adayı belirleme çalışmalarına başladıklarını açıkladı.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in ev sahipliğinde gerçekleşen ve yaklaşık 6 saat süren toplantıya CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Gelecek Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu katıldı.

Gündemdeki konuların ele alındığı toplantının en önemli maddesi ise Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayının Altılı Masa tarafından ortaklaşa kararlaştırması oldu.

"HALKIMIZ MÜSTERİH OLSUN"

Toplantıya katılan altı siyasi parti liderinin imzasıyla yayımlanan ortak bildiride, şu ifadelere yer verildi:

Millet İttifakı’nın seçeceği Cumhurbaşkanı adayını nasıl belirleyeceğimizi de konuştuk.

Cumhurbaşkanı adayını belirleme konusunda altı siyasi partinin istişare, uzlaşı ve halkın tercihlerini yansıtacak şekilde çalıştığını buradan duyurmak isteriz. Halkımız, ülkemizin hak ettiği refaha ulaşma ve yeniden demokratikleşme ümidini altı partinin birliğinde görmektedir. Bu da bize tarihi bir görev yüklemektedir. Biliyoruz ki bu Türkiye’nin kader seçimidir. Halkımız canını, malını, geleceğini, medeni, hür ve refah içinde bir Türkiye’de nefes alma ümidini bize emanet etmiştir.  Halkımız müsterih olsun, altı parti bu görevi layıkıyla tamamlayacaktır.

Bir kez daha ilan ediyoruz ki;

CHP ve İYİ Parti, Kılıçdaroğlu'nu aday gösterdi CHP ve İYİ Parti, Kılıçdaroğlu'nu aday gösterdi

Türkiye’nin 13. Cumhurbaşkanı parlamenter sisteme inanmış, temel hak ve özgürlüklerin yanında, demokrasi aşıklarının adayı olacaktır. Türkiye’nin 13. Cumhurbaşkanı, “Yeter! Söz Milletindir” diyen Millet İttifakı’nın adayı olacaktır."

ADAY BELİRLEME KRİTERLERİ

Söz konusu açıklamada, Cumhurbaşkanı adayı belirleme kriteri olarak "istişare", "uzlaşı" ve "halkın tercihi" şekilde ilan edildi.

Altılı Masa içerisinde anlaşmazlık olduğu, aday belirleyemedikleri, makam paylaşımı yapıldığı yönündeki iddialar, "istişare" ve "uzlaşı" kriterleriyle yalanlanmış oldu.

Liderlerin imza attığı ortak bildiri, söz konusu uzlaşının devam edeceği, kendi aralarında istişareler sonucunda Cumhurbaşkanı adayını belirleyeceğini ortaya koydu.

Adayın kim olacağını belirleyecek en önemli kriter ise halkın tercihi olacak.

İSTİŞARE SÜRECİ BAŞLATILMIŞTI

Altılı Masa liderleri, Cumhurbaşkanı adayı belirleme ve hangi alanlarda işbirliği yapılmasına yönelik istişare sürecini kendi partileri içerisinde yürütmeye başlamıştı.

Liderler, Başkanlık Divanı ve Yürütme Kurulu üyeleriyle bir araya gelerek kendi partililerinin görüşlerini alıp, bu doğrultuda altılı masa toplantısına görüş ifade ettiler.

Altı parti lideri, kendi partilileriyle yaptıkları istişarelerde çıkan sonuç; öncelikle kendi partilerinin genel başkanının Cumhurbaşkanı adayı olması, kendisinin olmaması halinde ikinci bir isim önerisinde bulundular.

KAMUOYU YOKLAMASI

Altılı masanın ortak bildirisindeki en önemli detay, halkın tercihinin belirlenmesi oldu. Halkın tercihi ancak kamuoyu yoklamasıyla mümkün.

Halkın tercihini belirlemek için en az 250 bin seçmene "Cumhurbaşkanı adayı olarak kimi görmek istersiniz?" sorusu yöneltilecek.

Bu soruya iki ismin verilmesi istenecek. Nedeni ise anket sorusunu cevaplayacak seçmen, kendi partisinin genel başkanının ismini yazdıracağı için gönlünden geçen ikinci bir aday ismi önem kazanıyor.

10 KİŞİNİN İSMİ SORULACAK

Anket çalışmasına katılacakların Cumhurbaşkanı adayı için vereceği 2 ismin, 10 kişilik listeden tercih edilmesi istenecek.

10 Kişilik aday listesinde Kemal Kılıçdaroğlu, Meral Akşener, Ali Babacan, Ahmet Davutoğlu, Gültekin Uysal, Temel Karamollaoğlu, İlhan Kesici, Abdullatif Şener, Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu'nun isminin olması bekleniyor.

ADAY MANSUR YAVAŞ 

Kamuoyu yoklamasında masadaki 6 partinin oy oranı doğrultusunda parti liderinin isminin çıkması söz konusu.

Cumhurbaşkanı adayı olarak diğr bir ismi tercih edecek olan seçmenlerin büyük çoğunluğu "Mansur Yavaş" diyecek.

Altılı Masadaki partililerin çoğunluğu, kendi parti liderinin yanı sıra Mansur Yavaş ismini tercih etmesi bekleniyor. Söz konusu 6 partiden herhangi birine mensup bir seçmenin, diğer bir partinin genel başkanından ziyade partilerin dışından isim tercih edeceği bir gerçek.

İmamoğlu'na ceza verilerek önünün kesilmesi beklentisi ise vatandaş tarafından risk olarak görüneceği için tercih edilecek isimler arasında yer almayacak.

Bu doğrultuda halkın tercihi, mevcut adaylar arasında Mansur Yavaş yönünde olacak.

İSTİŞARE VE UZLAŞI

Altılı Masadaki hiçbir lider halkın istediği adaya karşı çıkması söz konusu değil. Kamuoyu yoklamasında çıkan isim üzerinde istişare edilerek, uzlaşı içerisinde aday gösterilecek.

Kamuoyu araştırmaları sonucunda Kemal Kılıçdaroğlu'nun Mansur Yavaş'ı altılı masaya Cumhurbaşkanı adayı olarak teklif etmesi de gündeme gelecek.

Kılıçdaroğlu veya Akşener tarafından ismi önerilse dahi Mansur Yava, altı liderin imzasıyla ortak aday olarak açıklanacak.