ERKEN HABER - Ankara ATO Congresium anfi salonunda bir araya gelen altılı masayı oluşturan partiler, iktidara gelmeleri halinde uygulamaya koyacakları ortak politikaları kamuoyu ile paylaştı.

Toplantıya katılan yaklaşık 5 bin partilinin yanı sıra CHP'nin büyükşehir belediye başkanları ve eski CHP genel başkanları da yer aldı.

8D0800E5-11CC-464D-B0F2-E2128A364F8D

"Yarının Türkiyesi için" sloganıyla düzenlenen toplantıda, Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu, katılımcıların yoğun ilgisiyle karşılaştı.

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, Gelecek Partisi, DEVA Partisi ve Demokrat Parti liderlerinin oluşturduğu Altılı Masa, bir süredir üzerinde çalışılan ‘Ortak Politikalar Mutabakat Metni’ni kamuoyuna duyurdu. Congresium Kongre ve Sergi Merkezi’nde gerçekleşen açıklamada ortak cumhurbaşkanı adayının vaatlerini içeren seçim beyannamesi deklare edildi.

Sabahın erken saatlerinden itibaren çok sayıda siyasetçi, sivil toplum ve meslek örgütü temsilcisi salonda yer aldı. Sağlıktan eğitime, yargıdan dış politikaya 2 binin üzerinde vaat Altılı Masa’nın mutabakatında yer aldı.

‘Millet İttifak’ının ‘Ortak Politikalar Mutabakat Metni’nin kamuoyuna açıklandığı toplantıya CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, DEVA Partisi lideri Ali Babacan, Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu ve Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal birlikte geldi.

82FDDE1B-EDC1-4FCE-AB1A-355BCB2A4AA4

Altı partinin genel başkan yardımcıları, kendi parti politikalarını açıkladı. Politikalar, Ortak Politikalar Mutabakat Metni başlıklı kitapta toplandı. 

Erdoğan'ın bakanları milletvekili yapma kararı Erdoğan'ın bakanları milletvekili yapma kararı

Oluşturulan metin kitapçık haline getirilirken hukuk, adalet ve yargı, kamu yönetimi, yolsuzlukla mücadele, şeffaflık ve denetim, ekonomi, finans ve istihdam, bilim, AR-GE, yenilikçilik, girişimcilik ve dijital dönüşüm, sektörel politikalar, eğitim ve öğretim, sosyal politikalar, dış politika, savunma, güvenlik ve göç politikaları gibi ana başlıklardan oluşuyor. 

Ana başlıklar altındaysa her sorun alanına ayrı ayrı yer verilen metinde iktidar olunması halinde uygulanacak politikalar ele alınıyor. Ankara’da altı partinin temsilcileri, sivil toplum örgütleri, gazeteciler ve yurttaşların katılımı ile açıklanan metnin kitapçığı 240 sayfadan oluşuyor.

Metnin “Ekonomi, Finans ve İstihdam” bölümünde Millet İttifakı’nın ekonomiye dair vaatleri şöyle sıralandı:

 • Enflasyonu iki yıl içinde düşük tek haneye kalıcı bir biçimde indireceğiz.
 • Türk lirasına yeniden itibar ve istikrar kazandıracağız.
 • Ortalama büyüme hızının yüzde 5’in üzerinde gerçekleşmesini sağlayacağız.
 • 5 yılın sonunda dolar cinsinden kişi başına milli gelirimizi en az iki katına çıkaracağız.
 • Beş yılda en az 5 milyon ilave nitelikli ve insan onuruna yaraşır gelir sağlayan iş imkanı oluşturacak, işsizliği tek haneye indireceğiz.
 • 2018 sonrasında yeniden gündeme gelen aşırı yoksulluğu sıfırlayacağız.
 • Haksız gelir ve servet transferi ile rant değiştirmeye dayalı politikalara son verecek, gelirin bireyler, haneler ve bölgeler arasında adil ve dengeli dağılımını sağlayacağız.
 • Beş yılın sonunda yıllık ihracatı 600 milyar dolar seviyesine, ihracatın kilogram değerini 2 doların üzerine, yüksek teknoloji ürünleri ihracatının payını ise iki katına çıkartacağız.
 • Verimlilik, yüksek katma değer ve rekabetçiliğe dayalı sektörel politikalarımızla üretim yapısını ithalata bağımlı olmaktan kurtaracak ve ekonomimizi sürdürülebilir bir dış denge yapısına kavuşturacağız.
 • Merkez Bankası’na fiyat ve finansal istikrarı sağlama dışında sorumluluklar yüklemeyeceğiz.
 • Merkez Bankası Kanunu’nda temel görevleri araç bağımsızlığını ve üst düzey atamaları ilgilendiren değişikliklerin TBMM’de nitelikli çoğunlukla yapılabilmesini sağlayacak mevzuat düzenlemesini gerçekleştireceğiz.
 • Merkez Bankası bağımsızlığına müdahaleyi bir yetki sorumluluk çatışmasına yol açan, hiçbir işlevselliği bulunmayan Fiyat İstikrarı Komitesini kaldıracağız.
 • TCMB’nin İstanbul’daki birimlerinin tekrar Ankara’ya taşınma sürecini mümkün olan en kısa sürede sağlayacağız.
 • Merkez Bankası rezervlerinin şeffaf olmayan bir biçimde ve dolambaçlı yollarla satışına ilişkin işlemleri idari ve hukuki denetime tabi tutacak, tespit edilen hata, usulsüzlük, yolsuzluk ve kamu zararının sonuna kadar takipçisi olacağız.
 • İktidara gelir gelmez yeni Kur Korumalı Mevduat hesabı açılmasını durduracak, mevcut hesapları vade sonlarında kapatacağız.