ERKEN HABER - Muhalefet partilerinin oluşturduğu Altılı Masa yarın 8. kez toplanacak. Toplantıda Altılı Masa'nın kurulmasının nedeni olan 'Parlementer Sisteme Dönüşü Sağlayacak Anayasa' konusu en önemli gündem maddesi olacak. Kurmayların 'Parlementer Sisteme Dönüşü Sağlayacak Anayasa Metni'ni hazırlayarak Altılı Masa üyelerine sunduğu ve bunun toplantının en önemli gündem maddesi olduğu öğrenildi. 

6’lı masa yarın toplanıyor; kurmaylar parlamenter sistemin anayasa metnini hazırladı

Altılı Masa'ya ev sahipliğini DEVA Partisi yapacak. Pazartesi günü saat 12.00'de başlayacak toplantıda DEVA Partisi lideri Ali Babacan; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nu ağırlayacak. 

"İki buçuk dakika daha geç kalınsaydı şimdi merhum derdik" "İki buçuk dakika daha geç kalınsaydı şimdi merhum derdik"

Bu arada, Altılı Masa'nın yarınki gündem maddesi olan ''Parlamenter Sistemin Anayasa Metnini'' parti kurmayları hazırladı. Hazırlanan bu metin toplantıda ele alınacak. Metnin genel başkanlar ya da yardımcıları tarafından kamuoyuyla paylaşılması bekleniyor. 

ALTILI MASA VE MİLLET İTTİFAKI NEDEN KURULDU?

Muhalefetin oluşturduğu Altılı Masa, ülkeyi Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nden yeniden ‘Parlamenter Sisteme’ döndürmek için kurulmuş bir ‘rejim’ işbirliği. Millet İttifakı ise Cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerde Cumhur İttifakı’na karşı kurulmuş bir ‘seçim’ ittifakı. Ancak son dönemde muhalefet kimi aday çıkartacak tartışmaları ‘parlamenter rejim’ için bir araya gelen 6 partinin esas misyonunu gölgeledi. Seçimlerde Cumhur İttifakı’na karşı oluşturulan Millet İttifakı’nın ‘uyum ve ittifakı genişletme’ çalışmalarını da etkiledi. Parti kurmayları ‘muhalefetin Cumhurbaşkanı adayı kim olacak?’ tartışmaları arasında gölgede kalan bu hususları kamuoyuna tekrar deklare etmek için ve çalışmaları hızlandırmak için 'Parlementer Sisteme Dönüşü Sağlayacak Anayasa Metni'ni tamamladı. Bundan sonraki süreçte Altılı Masa'nnı 'Parlementer Rejim' talebi ve Millet İttifakı'nın 'Seçim İttifakı' çalışmaları üzerinde durulması bekleniyor.