Bazı konularda işbirliği yapmak üzere kurulan Altılı Masa, Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda ittifak sağlanamayacağı ortaya çıktı.

ERKEN HABER - Analiz - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun kendisinin Cumhurbaşkanlığı adaylığına hazır olduğunu açıklaması, Altılı Masa'nın ittifak oluşturup oluşturmayacağını gündeme taşıdı.

Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem ve Seçim Güvenliği konularında işbirliği amacıyla CHP, İYİ Parti, DEVA Partisi, Saadet Partisi, Gelecek Partisi ve Demokrat Parti liderlerinin bir araya gelerek oluşturduğu Altılı Masa, ilk tur görüşmeleri başarıyla ve olumlu bir şekilde tamamlandı.

İkinci tur görüşmelerinde ortak Cumhurbaşkanı adayı gösterilmesi konusunda bir araya gelecek liderlerin görüşme tarihi henüz netleşmedi.

ALTILI MASA'NIN ORTAK ADAYI

Altılı Masa'daki liderler, ortak Cumhurbaşkanı adayı çıkarılması konusunda "oy birliği" yani tam uzlaşı sağlaması gerekiyor. 

Uzlaşı sağlanamaması halinde Altılı Masa haricinde yeni ve farklı partilerle Millet İttifakı oluşturulacak.

Altılı Masa'nın ortak aday çıkarması halinde ise üçüncü tur görüşmeler Seçim İttifakı üzerinde olacak. Seçim İttifakı kurulması halinde, hangi bölgeden hangi partinin kaç milletvekili adayı göstermesi, kendi amblem ve ismi ile seçime girmeyecek partilerin, hangi parti listelerinden gireceğine ilişkin pazarlık konusu görüşülecek.

Kemal Kılıçdaroğlu, DEVA Partisi'ni ziyaret etti Kemal Kılıçdaroğlu, DEVA Partisi'ni ziyaret etti

ALTILI MASA SON TUR GÖRÜŞMELERİNİ YAPACAK

Altılı Masa'daki liderler, ortak cumhurbaşkanı adayı çıkarmak için ikinci tur görüşmeleri yapacak. Bu görüşmelerde herhangi bir uzlaşı çıkmayacağı, liderlerin açıklamalarından ortaya çıkmış oldu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun kendisinin Cumhurbaşkanlığı adaylığına hazır olduğunu, Altılı Masa'da uzlaşı sağlanması halinde aday olacağını açıkladı.

Kılıçdaroğlu'nun kendisinin aday olması halinde Erdoğan karşısında kaybedeceği konusunda gerek kamuoyu gerekse Altılı Masa liderleri hemfikir.

Masadaki en fazla oy oranına sahip olan ve en fazla üyesi bulunan CHP'nin liderini aday göstermek konusunda yeterli. Ancak Kılıçdaroğlu'nun adaylıkta ısrar etmesi halinde diğer lider bu konuda uzlaşı sağlaması mümkün değil.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, kendisinin aday olmayacağını, Başbakanlığa hazırlandığını ilan etmiş olmasına rağmen, Mansur Yavaş'ı Altılı Masa'nın ortak adayı olarak teklif edecek.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, "şayet Altılı Masa beni aday göstermezse partimin adayı olurum"  şeklindeki açıklamaları, kendisinin dışında bir Cumhurbaşkanı adayını desteklemeyeceklerini ortaya koydu.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ise Abdullah Gül'ün adaylığına sıcak bakan ve  Altılı Masa'ya teklif olarak götürmesi muhtemel olan liderler.

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, AK Parti'den ayrılanların ortak aday gösterilmeyeceği konusundaki beyanları ise CHP'den yana tavır alacağını ortaya koyuyor.

Liderlerin yaptığı açıklamalar doğrultusunda Altılı Masa ortak Cumhurbaşkanı adayı konusunda uzlaşı sağlayamayacağını gösteriyor.

BASKIN SEÇİME HAZIR OLUNMALI

Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı adayı olması halinde, ülke gündemi seçimlere odaklanacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son üç aydır Kılıçdaroğlu'na aday olması için baskı yapıyor, tahrik ediyor, biran önce adaylığını açıklamasını ve sahada kendisine rakip olmasını istiyor.

Erdoğan'ın yeniden Cumhurbaşkanı seçilmesini, karşısındaki aday belirleyecek. Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan'ın sahada yenebileceği, ilk turda yeniden Cumhurbaşkanı seçileceği tek aday.

Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı adaylığını açıkladığı gün Cumhurbaşkanı Erdoğan bir an önce seçim yapılmasını isteyecek. Erdoğan'ın karşısına Kılıçdaroğlu'nun çıkacağı gün, baskın seçim kararı alınarak 2023 Haziran beklenmeden seçime gidileceği de bir gerçek.

SEÇİMLER İKİNCİ TURA KALABİLİR

Altılı Masa'nın ortak aday gösterememesi halinde şimdiye kadar aday olacağını açıklayanlarla birlikte en az 5 Cumhurbaşkanı adayı seçimlerde yarışacak. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ve destekçisi partilerin oy toplamı yüzde 50'nin çok altında olması ve diğer adayların tek başına yüzde 50 oy alamayacağı gerçeği, ikinci tur seçimlerin yapılacağının bir göstergesi.

İkinci turda, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile diğer 4 adaydan en fazla oy alan aday yarışacak. İkinci tura kalan Erdoğan'ın rakibi aday, Millet İttifakı ve diğer muhalefetin de desteğini alacak. 

Böylece Erdoğan'ı veya rakibini destekleyenler şeklinde bloklaşma meydana gelecek. Yüzde 50'nin üzerinde oy alan aday ikinci tur sonucunda Cumhurbaşkanı olacak.