• DOLAR 17,96 %0.03
  • EURO 18,21 %-0.23
  • G.ALTIN 1.025,45 %-0.23
  • BİST100 2.880,05 %0.80
  • BITCOIN 24.000 %-0.6
  • ETHERIUM 1.897 %-0.5
25°
Alper Esen

Tüm Makaleleri

Alper Esen

Strateji Uzmanı

MESELA!

Tayyip bey yarın çıksa ve millete sesleniş başlığıyla şöyle bir açıklama yapsa;‘’ Ey milletim, içinden geçtiğimiz sıkıntılı ekonomik ve sosyal dönemin bilincindeyiz. Ulusal ve küresel boyutta birçok...

FİNANSAL ÇÖKÜŞLERİN SEBEBİ; (12-Son)

İnsanlar korku ile ümit arasında yaşarlar; aslında ümit insanları daha iyi hep daha iyi, daha çok hep daha çok şeklinde motive eder. Bu ise açgözlülüğe yol açar. 

FİNANSAL ÇÖKÜŞLERİN SEBEBİ; (11)

Finansal piyasalarda yatırım bir tür kumar gibidir. Kumar oynayanlar ne zaman masadan kalkmaları gerektiğini bilemedikleri için kaybederler. Finansal piyasalar da böyledir. 

FİNANSAL ÇÖKÜŞLERİN SEBEBİ; (10)

Hazır değinmişken şu MORTGAGE KRİZİ ve sonuçlarına da dokunalım. Finansal sistem kendini var eden faiz üzerine kilitlenmiştir. Finansmandan bahsediyorsanız faizden bahsediyorsunuzdur. 

FİNANSAL ÇÖKÜŞLERİN SEBEBİ; (9)

Para piyasaları öylesine karmaşıktır ki anlayabilmek için yalnızca ve profesyonelce bu piyasalarda çalışmak ya da iş yapmak gerekir. 

FİNANSAL ÇÖKÜŞLERİN SEBEBİ; (8)

Sosyal Devlet diye bir tanım vardır. Ayrıntılı sosyolojik ve felsefi tanımlamalara gerek kalmadan kısaca Sosyal Devlet üç ana kolon üzerine oturur; 1-Sosyal Adalet. 2- Sosyal Güvenlik. 3- Vatandaş...

FİNANSAL ÇÖKÜŞLERİN SEBEBİ; (7)

Banka nedir?‘Banka bir tür aracı komisyoncudur.’Parası olanlardan borç alır faiz verir, aldığı parayı parası olmayanlara borç verir faiz alır. 

FİNANSAL ÇÖKÜŞLERİN SEBEBİ; (6)

Tahvil piyasaları bir ülkenin bugünü ile gelecek beklentisi arasındaki dengeyi de yansıtır. Bu dengenin durumunu adına ‘Getiri Eğrisi’ dediğimiz devletin borçlanma araçlarının faiz oranı ve vadesi a...

FİNANSAL ÇÖKÜŞLERİN SEBEBİ; (5)

Makro İktisatçıları ve Büyük Fon yöneticilerini en çok ilgilendiren şey, acaba büyük ekonomik krizler önceden tahmin edilebilir mi? Eğer Politikayı ve piyasaları domine ediyorsanız mümkün olabilir. 

FİNANSAL ÇÖKÜŞLERİN SEBEBİ; (4)

Sorun döviz fiyatlarının yükselmesi değil, sorun döviz fiyatlarının aşırı dalgalanması, ani ve hızlı iniş çıkışlardır. Çünkü sürekli dalgalanma piyasaların yatırım yapılabilir olmasını engeller. B...