DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, devlet bütçesinden bankada parası olanlara kur koruması ödendiğini ancak maaşlarda kur koruma olmadığını söyledi.

ERKEN HABER - DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Ankara’da vatandaşlarla bir araya geldi.  Babacan, Ayaş’ta gittiği bir semt pazarında 2 kutu Aspirin’e 50 lira ödediği için tepki gösteren bir vatandaşla karşılaştı.

Ali Babacan “Aspirin 3-4 liraydı. Emekli maaşı devletin resmî enflasyonu kadar artıyor ama gerçek hayat gerçek enflasyon kadar artıyor. Aradaki fark kadar herkes eziliyor. Milletin mevduatı kura bağladı. Emeklinin, memurun maaşında kur koruması yok ama bankada parası olana kur koruması var. Bu adalet mi? Ama Aspirin kur kadar artıyor ama emekli maaşı devletin uydurma enflasyonu kadar artıyor. Sorunun tam özünde o var” diye konuştu.

‘DEĞİŞME ZAMANI GELDİ’

Eşinin hasta olduğunu söyleyen bir başka vatandaşla sohbet eden Babacan, ilaç fiyatlarını sordu, “Emekliyiz, bir sürü fark ödüyoruz” yanıtını aldı. Babacan, vatandaşın “Bıktık, her şeyden bıktık. Yorulduk. Ferahlık istiyoruz artık” sözlerini ise “Değişme zamanı geldi” diye cevapladı.

Emine Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı'nın eşi Zelenska'yı İstanbul'da ağırladı Emine Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı'nın eşi Zelenska'yı İstanbul'da ağırladı

Bir çiftçi ise Babacan’a şunları söyledi:

“Köylü olarak hiç iyi değiliz. Ne koyunumuz ne kuzumuz para ediyor… Yem maliyetleri çok yüksek. Dişi hayvanlar hep kesime gidiyor. Maliyetler arttı. Elektrik… Hele mazota hiç gücümüz yetmiyor. Gübreyi daha sormadık. Almayacağız. Atmak yasak… Biz üretmeye uğraşıyoruz, devlet ‘Ürettirmeyeceğim’ diyor. Ben ‘Üreteceğim’ diyorum, devlet ‘Ürettirmeyeceğim’ diyor. Ben üretmeye devam edeceğim. O da bana ürettirmezse ürettirmesin.”

‘190 MİLYAR DOLARI SATARAK KURU PATLATTILAR

Babacan, çiftçinin sözlerine “Hükûmet döviz kurunun kontrolünü elinden kaçırdı. Devletin 190 milyar dolarını arka kapıdan satarak döviz kurunu patlattılar. Ondan sonra her şeye zam geliyor” diye karşılık verdi.

Babacan’la karşılaşan vatandaşların “Kurtarın bizi. Arkanızdayız” sözleri dikkat çekti.