ERKEN HABER - Partisinin beşinci mitingi için Trabzon'da olan Ali Babacan, konuşmasına tepkiyle başladı. Miting saatine başka etkinlikler konularak engellenmeye çalışıldığını söyledi. Ayrıca Babacan, Ukrayna ve Türkiye'deki enflasyon verilerini karşılaştırdı: "Komşu ülkelerle mukayese edilmekten utanıyoruz. Gürcistan parası, paramızı katladı. Savaşın ortasındaki Ukrayna'da yüzde 20 enflasyon, Türkiye'de ise yüzde 80 açıklanıyor. Yüzde 80 de gerçek değil."

DEVA Partisi'ne atılan her oyun gençlerin onurunu kurtarmak olduğunu ifade eden Babacan, şöyle devam etti: "Ülkeyi düştüğü bu çukurdan gençlerle kurtaracağız. Gençlerin yaşadığı endişeleri görüyoruz. En acısı da dünyaya bakıyorum. Diğer ülkelerdeki gençlerde kaygı yok, sınırsızca hayal kurabiliyorlar. Avrupalının, Asyalının genci bizim gençlerimizden daha mı iyisini hak ediyor?"

EĞİTİM PROGRAMLARI DÜZENLEYECEĞİZ'

Babacan, iktidarın ekonomi politikalarını eleştirdi: "Dolar kurunu patlat, ekonomiyi patlat, sonra heves peşinde koşmayın de. Önce ekonomik krizi çözeceğiz. Altı ayda çözeceğiz. İki büyük krizi çözdük bunu da çözeceğiz inşallah. Eğitimde fırsat eşitliği yaratacağız. Ülkede, hangi alanda yetişmiş insan gücü varsa gençlerimizi eğiteceğiz. Çok genç işsizimiz var. Eğitim programları düzenleyeceğiz. 85 milyonluk nüfusa Avrupa'nın en büyük ve en genç nüfusu bizde. Eğitim programlarından işe giren gençler uzun bir süre vergi vermeyecek, işverenler de sigorta primi ödemeyecek. Vatandaşlarımızı hak ettiği teknolojiyle buluşturacağız. Teknolojik ürünlerden vergiyi azaltacağız. Ücretsiz İnternet sağlayacağız. İfade özgürlüğü düşünce özgürlüğü sağlayacağız. DEVA Partisi'ne atılan her oy, gençlere kaybolan hayatlarını geri vermektir. Gençlerin yarınlarına umutla bakabilmesidir, fırsat eşitliğidir. Tüm vatandaşlarımızı bizimle olmaya davet ediyorum. DEVA Partisi'ne atılan her oy, emeklinin toruna harçlık vermesi demektir."

Kılıçdaroğlu, karanlıkta video çekti Kılıçdaroğlu, karanlıkta video çekti

Fındık üreticilerine yönelik fındık reformunu hayata geçireceklerini anlatan Babacan, "Vereceğimiz desteklerle bahçe yenilenmesini sağlayacağız. Üreticinin kullandığı mazot tan vergi almayacağız. Fındığı 54 lira açıkladılar. Fındığını bu fiyata satabilen var mı? 38-39 liraya satmak zorunda kalanlar var. Şu anda da 43 lira. Hani 54 liraydı. Öyle bilbordlara 54 lira yazmakla olmuyor. Devlet bir ürüne fiyat veriyorsa her getirenin ürününü o fiyattan almalı. Yalancının mumu yatsıya kadar yanıyor. Devlet üreticinin yanında olacak. Biz görevdeyken üretici fındığını satıp çocuğunu evlendirebiliyordu. Şimdi eşya alamıyor" diye konuştu. 

'İKİ YILDA ENFLASYONU TEK HANEYE İNDİRECEĞİZ'

Zamlar nedeniyle halkın yaylaya bile çıkmadığını belirten Babacan şunları söyledi: "Şimdi yakın bir yaylaya gidip gelince araç 700-800 lira mazot yakıyor. Et alsan kilosu 200 lira. Çünkü Türkiye'de artık bir ekonomi politikası yok. Tarım politikası yok. Göç politikası yok.
Trabzon Uzungölüyle, Sümelasıyla turizm cenneti. Suudi Arabistan'la, Birleşik Arap Emirlikleri'yle bozuştular, tesisler boş kaldı. Demiryolu sözü verdiler, yapılmadı. 'Güney çevre yolu' dediler yapılmadı. Biz sözlerimizi hızlı bir şekilde gerçekleştireceğiz."

Krizden çıkış planlarının kendilerinde mevcut olduğunu, altı ayda krizi çözeceklerini vurgulayan Babacan, iki yılda da enflasyonu tek haneye indireceklerini söyledi. "Krizlerin çözen ekibin başında ben vardım" diyen Babacan, "Birisi çıkıp 'o krizi çözerken benim imzam vardı' diyor. Madem hüner imzada, at imzayı da çöz enflasyonu çöz krizi. Hep beraber ülkemizin ekonomisine can olacağız. Biz verdiğimiz her sözü tarih vererek veriyoruz. 12 eylem planı açıkladık. Hepsinin tarihi var" diye konuştu. 

'BİZ BOŞ LAF DEĞİL PROJE ÜRETİYORUZ'

Ülkenin ekonomisinin sadece ekonomiyle çözülmeyeceğini dile getiren Babacan, hukuku, eğitim sistemini düzelteceklerini anlattı. Adaleti çiğneyerek ekonominin düzelmeyeceğinin altını çizen Babacan "Eğitimde ciddi adımlar atmak zorundayız. Üniversiteleri hayat boyu öğrenim alanlarına çevireceğiz. Hukukla eğitimle sağlam bir temel atıp onun üzerine güçlü bir ekonomi kuracağız. Biz boş laf üretmiyoruz, proje üretiyoruz. Biz ne yapacağımızı madde madde açıklıyoruz. Başka var mı açıklayan bir parti? Türkiye'nin en iyi eğitimcileri bizle eğitim çalışıyor, en iyi hukukçuları hukuk çalışıyor. Biz ülkeyi yönetecek kadro olmanın sorumluluğundayız. Ülkemizi hak ettiği güçlü ekonomiler arasına sokacağız. En adaletli hukuku, en başarılı eğitimi hedefliyoruz. Türkiye'yi hukukla, adaletle, istişare ile yöneteceğiz. Bir kişi her şeyi bilemez. Biz istikametten sapmayacağız" dedi.

"İNSANLAR DEVA PARTİSİ'NİN GÜCÜNÜ HİSSEDECEK'

DEVA Partisi Trabzon il başkanı Kubilay Çiçek miting öncesi yaptığı açıklamada, "Tüm DEVA partisi Trabzon teşkilatı olarak 1 Ekim'de saat 15.00'te yapacağımız mitinge yönelik tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Teşkilatlarımız ile birlikte Trabzonumuzun 18 ilçesinde tüm mahallelerinde vatandaşlarımız ile buluştuk. Tüm vatandaşlarımızı mitingimize davet ettik. Sahada aldığımız güzel tepkiler, vatandaşlarımızın bize verdiği destek, inşallah miting günü sel olup aşacak. DEVA partisinin Trabzon'da gerçekleştireceği bu miting, ülke siyasetinin seyrini değiştirecek. İnsanlar iktidar partisinin 'son kale' olarak gördüğü Trabzon'da DEVA Partisi'nin gücünü hissedecek" dedi.