ERKEN HABER - DEVA Partili kadınlar, yarın yurdun dört bir yanında 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında yürüyüş düzenleyecek. İstanbul Kadıköy'de gerçekleşen ürüyüşe ise DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan da katılacak.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, İstanbul’da partisinin kadın ve eğitim politikaları başkanlıklarının düzenlediği toplantıya katıldı. Babacan, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü sebebi ile açıklamalarda bulundu.

İçişleri Bakanı Soylu, BAE'ye Peker'i mi istemeye gitti? İçişleri Bakanı Soylu, BAE'ye Peker'i mi istemeye gitti?

ali babacan1-1

KADIN YÖNELİK ŞİDDET MESAJI

Yarın için yapmış olduğu açıklamada Babacan, “Kadına yönelik şiddeti kınıyorum. Kadınlara dayanışma duygularımı iletiyorum" ifadelerini kullandı.

"KADINLAR SİYASİ KAVGALARDA KOÇBAŞI OLARAK KULLANILDI"

Babacan, kadının siyasette kullanıldığını ifade ederek, “En keskin ideolojik kutuplaşmalar ve rejim kavgaları kadınlar üzerinden yürütüldü. ‘Geleneksel’ olan ile ‘modern’ olan, birbirleriyle kadının konumu üzerinden kavga etti. Laiklik, kadının kıyafeti üzerinden tartışıldı. 28 Şubat döneminde, başörtüsü bahane edilerek, kadınlar eğitim ve çalışma hayatından uzaklaştırıldı. Kadınlar, uzun yıllar süren ayrımcılığa ve haksızlıklara maruz kaldı. Kadınlar on yıllar boyunca, siyasi kavgalarda koçbaşı olarak kullanıldı. İstanbul Sözleşmesi bir gece yarısı terk edildiğinde, süreç yine kadınlar hiçe sayılarak siyasi hesaplar üzerinden yürütüldü” şeklinde konuştu.