ERKEN HABER - Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, "Erdoğan paradan 6 sıfır atılacağını gazetelerden öğrendi" dedi.

Babacan, FOX TV'de İlker Karagöz'le Çalar Saat programının canlı yayın konuğu oldu. Erdoğan'ın paradan 6 sıfırın atıldığı 2005 yılında durumdan haberinin olmadığını iddia ederek, "Paradan 6 sıfırı biz attık diyor. Paradan 6 sıfır atılacağını gazetelerden öğrendi. Bana sordu ertesi gün, 'Ya bu ne' dedi, 'Paradan 6 sıfır mı atıyorsunuz?' dedi. Ben de 'evet' dedim. 'Keşke söyleseydin de ben açıklasaydım niye sen açıkladın' dedi." ifadelerini kullandı.

"HER ŞEYE BURNUNU SOKMAK ZORUNDA DEĞİL"
"Paradan 6 sıfır atma törenini biz Merkez Bankası'nda yaptık" diyen Babacan, şunları kaydetti:

"Bugün böyle bir şey olsa, tören Merkez Bankası'nda mı yapılır yoksa Külliye'de mi yapılır? Bunu kendisini kınamak için söylemiyorum. Devletin başındaki kişi her şeyi bilmek, her şeye burnunu sokmak zorunda değil. Devletin başındaki kişinin yapacağı iş, ehil ve dürüst kadroları kilit yerlere koyacak ve genel koordinasyon sağlayacak o kadar." dedi.

TL'DEN 6 SIFIR ATILMASI
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İstanbul Ticaret Odası 140’ıncı Yıl Özel Ödülleri Töreni’nde yaptığı açıklamada, "Paye çıkarmaya çalışanlar var. Ya sen kimsin? 6 sıfırı Türk lirasından çıkaran bu başbakan. Sen kimsin ya? Başbakan olur vermedikten sonra sen ne yapabilirsin ya?" demişti.

Babacan ise Erdoğan'a verdiği yanıtta, "Tam 4 yıldır bu ülkeyi tek imzayla yöneten siz değil misiniz? Madem keramet imzada fiyakalı bir imza atın da enflasyonu düşürün, hayat pahalılığını bitiriverin bakalım" ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan'dan adaylık cevabı "YSK suratlarına vurdu" Erdoğan'dan adaylık cevabı "YSK suratlarına vurdu"

Türk lirasından altı sıfırın atılmasının üzerinden 14 yıl geçti

Ali Babacan'ın ekonomiden sorumlu olduğu ve Erdoğan'ın ise Başbakan olduğu dönemde 1 Ocak 2005 tarihinde Türk Lirası'ndan 6 sıfır atılmış, 1.000.000 (Bir milyon lira), 1 (bir) lira olmuştu.

Yeni Türk Lirası'na geçilmişti. 2006'da ise Yeni Türk Lirası'ndan Türk Lirası'na geçiş sağlanmış, Türk Lirası'nın amblemi oluşturulmuştu.