ERKEN HABER - Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, 16-20 Ocak'ta düzenlenecek Davos Zirvesi'ne katılacağını bildirdi.

Her yıl siyaset, iş dünyası, uluslararası kuruluşlar ve sivil toplum temsilcilerini buluşturan ve Davos Zirvesi, pandemi nedeniyle 3 yıl aradan sonra bu yıl 16-20 Ocak 2023 tarihleri arasında düzenlenecek.

Düzenlenecek toplantılarda ekonomiden bilim ve teknolojiye, uluslararası ilişkilerden sanata kadar çeşitli konular ele alınması bekleniyor.

Ali Babacan, Fox TV'de katıldığı canlı yayın programında, Davos Zirvesi'ne katılacağını bildirdi.

‘Davos’a katılacağım’

Babacan, şunları kaydetti:

“Davet vardı. Dün karar verdim. Davos’a katılacağım. Önce bir programın detaylarını gördük. Katılımcıları gördük baktık ki çok yoğun bir katılım var. Dünya Ekonomik Forumu, pandemi sebebiyle toplanamıyordu. Üç yıl aradan sonra ilk defa yapılıyor.

Hem gittiğimizde ikili görüşmeler yaparız hem de çok sayıda oturum var. Ben oturumları takip etmeyi de seviyorum. Bilimle, sanatla ilgili çok güzel oturumlar oluyor. Onları takip ediyorum. Konuşma yapmamı istedikleri oturumlar var. Oralarda konuşmalar yapacağım. Dolayısıyla dolu dolu bir hafta bizi bekliyor.”

50 yıl sonra Baykal'sız ilk seçim 50 yıl sonra Baykal'sız ilk seçim

Babacan, Davos’ta vereceği mesajı açıkladı

“Türkiye çok büyük, çok güçlü bir ülke. Ekonomide yapılması gereken bir sürü doğru iş var. Doğru işler yapıldığında, bu ülke iyi yönetildiğinde hemen ayağa kalkıyor. Oradaki mesajımız; ‘Asla Türkiye’den vazgeçmeyin. Türkiye büyük bir ülke. Türkiye seçimlerden sonra dünyayla barışık, dünyayla konuşan, alışveriş eden, sözünün gücü olan bir ülke olacak. Ülkemize güvenin’ olacak.

ERDOĞAN ‘ONE MİNUTE’ DEMİŞTİ

29 Ocak 2009’da İsviçre'nin Davos kentinde düzenlenen zirvede Başbakan Erdoğan, hemen yanında oturan İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres’i dinlemiş ve Gazze saldırılarını savunan sözleri üzerine ‘’One minute” diyerek tepki göstermişti.

‘’Sesinin bu kadar yüksek çıkması suçluluk psikolojisinden. Siz öldürmeyi çok iyi bilirsiniz. Benim için bundan böyle Davos bitmiştir. Daha da Davos'a gelmem” diyerek toplantıyı terk etmişti.