DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Altılı Masa'da herhangi bir uzlaşı sağlanamaması halinde partisinin Cumhurbaşkanı adayı olacağını söyledi.

ERKEN HABER - Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA) Genel Başkanı Ali Babacan, bir vatandaşın "Cumhurbaşkanı adayı olacak mısınız?" sorusunu yanıtladı. Babacan, Altılı Masa'nın mutabakatıyla cumhurbaşkanı adayı belirlenememesi halinde kendisinin doğal olarak DEVA Partisi'nin Cumhurbaşkanı adayı olacağını açıkladı.

Babacan, Aksaray Sarıyahşi’de vatandaşlarla çay sohbetinde buluşarak, sorularını yanıtladı. Ali Babacan’ın ziyaret ettiği oto galeri ve yakıt istasyonu sahibi bir esnaf, “Kurtarın artık bizi. Yeter yani, usandık artık. Sen gittin ülkenin başından, berbat ettiler Ali Bey. Valla bıktık, usandık. Adama arabayı satıyorsun, üç gün sonra alamıyorsun. Geçen sene 317 bin TL’ye araba verdim, şimdi 650 bin TL. Çocukluğumdan beri ticaretle uğraşıyorum. Yemin ediyorum, senin döneminde dolar, mazot aynıydı. 25 sene petrolcülük yaptım, (fiyatlar) aynıydı. Biraz önce mesaj gelmiş bana fiyatları saat 12’den sonra değiştir diye. Çiftçiye veresiye mazot veriyoruz, usandık. 2 ayda 17 kez fiyat değişikliği olmuş. Çiftçiye veresiye için yazıyoruz, o da hesap yapamıyor, biz de hesap yapamıyoruz. Senin döneminde ekonomimiz komple iyiydi. Toplama adamları getirip ekonominin başına koyuyorlar. Bu ülkenin ekonomisini senden başkası düzeltemez” diyerek dert yandı.

"ADALET DÜZELMEDEN EKONOMİ DÜZELMEZ"

Esnafın dertlerini dinleyen Ali Babacan, “Bizim dönemimizde ekonomi niye iyiydi, biliyor musunuz? Bütün kurumlara biz dürüst ve ehil insanları getirdik, işin başına koyduk. İşi bilenlerle çalıştık. İstişare ettik. İşi bilenleri uzaklaştırdılar. Hukuk ve adalet düzelmeden ekonomi de düzelmez.” şeklinde yanıt verdi.

"AMACIMIZ İLK TURDA KAZANMAK"

Sarıyahşi’de düzenlenen çay sohbetinde soruları yanıtlayan Babacan, bir vatandaştan gelen “Cumhurbaşkanı adayı mısınız?” sorusuna ise şöyle yanıtladı:

“Önümüzdeki ilk hedef, altı partinin ortak bir cumhurbaşkanı adayı belirlemesi. Çünkü ilk turda açık ara kazanmak istiyorsak, bu ancak partilerin işbirliğiyle yürür. 2018 seçiminde Sayın Erdoğan partilerle işbirliği yapmasaydı seçilemiyordu. Çünkü 50+1 gerekiyordu. Biz 50+1’i değil, açık farkı hedefliyoruz. İlk turda ve açık farkla kazanmak istiyorsak bunun yolu ortak adaydan geçiyor. Ortak aday konusunda henüz görüşmedik. Niyetimiz ortak aday belirleyebilmek. Ama ortak aday belirleyemezsek o konuda bir uzlaşma olmazsa, o zaman her partinin genel başkanı doğal bir cumhurbaşkanı adayıdır. Dolayısıyla eğer altılı masada uzlaşma olmazsa ben de DEVA Partisi’nin Cumhurbaşkanı adayıyım. İşin tabiatı zaten böyle. Ama önceliğimiz mutabakat ve ortak adayın ilk turda açık ara kazanması.”

ALTILI MASA'NIN ADAYI KİM OLACAK?

Erken Haber'in izlenimlerine göre; CHP, İYİ Parti, DEVA Partisi, Saadet Partisi, Gelecek Partisi ve Demokrat Parti'den oluşan Altılı Masa, ilk tur görüşmelerinde Cumhurbaşkanı adayı konusunu ele almadı.

Zafer Partisi GİK Toplantısı’nda arbede Zafer Partisi GİK Toplantısı’nda arbede

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanı Erdoğan karşısında kaybedeceği gerçeğiyle hareket edilerek, CHP'nin Ekrem İmamoğlu veya dışarıdan bir ismi önermesi bekleniyor.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in daha önce yaptığı açıklamada, kendisinin Cumhurbaşkanı adayo olmayacağını, Güçlendirilmiş Parlamenter Sisteme geçişte Başbakan olıacağını söylemişti.

Altılı Masa liderlerinden Temel Karamollaoğlu, Ahmet Davutoğlu veya Gültekin Uysal'ın ise ortak Cumhurbaşkanı olabileceği yönünde herhangi bir ihtimal bulunmuyor.

DP Genel Başkanı Gültekin Uysal'ın daha önce açıkladığı, "Altılı Masa'nın adayı eski AK Parti'li olmayacak" şeklindeki söylemleri karşısında Ali Babacan, "Altılı Masa ortak göstermezse partimin adayı olurum" şeklindeki açıklaması, kendisinin aday olacağını kamouyonu deklare etmişti.

Altılı Masa'da oy oranına göre "söz sahibi" olan CHP ve İYİ Parti'nin dışarıdan isimlerle görüştüğü bir gerçek. Meral Akşener'in aday olarak masaya sunacağı isim şimdiden net Mansur Yavaş. 

Cumhurbaşkanı adaylığı için kamuoyunda tartışılan isimler arasında ise Abdullah Gül, Hulusi Akar ve Ali Koç yer alıyor.