ERKEN HABER - CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanı adaylığının açıklanmasının ardından AK Partili Bülent Turan'ın 2020 yılında "Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı adayı olamaz, bu kadar net. İlan ediyorum, Kılıçdaroğlu 2023'te cumhurbaşkanı adayı olsun ben de Çanakkale milletvekili Bülent Turan olarak Cumhurbaşkanlığına adayım" sözleri tekrar gündeme geldi. Sosyal medyadan "Şimdi Bülent Turan aday olacak mı?" sesleri yükseldi.

HÜDA-PAR'dan 'bakanlık' çıkışı HÜDA-PAR'dan 'bakanlık' çıkışı

Dün gerçekleşen altılı masa toplantısının ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı'nın ortak Cumhurbaşkanı adayı olarak açıklandı. CHP liderinin aday olmasıyla, 2020 yılında AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan ile arasında geçen bir diyalog sosyal medyada tekrar gündem oldu.

Kılıçdaroğlu'nun bütçe görüşmelerinde hükümeti eleştirdiği sırada AK Parti sıralarından gelen "Aday ol aday" sözlerine, “Benim aday olamayacağımı size kim söyledi?" yanıtını vermişti.

'KILIÇDAROĞLU ADAY OLAMAZ BU KADAR NET'

Kılıçdaroğlu’nun "kürsü heyecanına kapıldığını" öne süren Turan ise 8 Aralık 2020'de Habertürk’e konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söylemişti:

"Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı adayı olamaz, bu kadar net. Kürsü heyecanıyla bir anlık ifadeydi o. Göreceksiniz ki bu sözleri revize edilecek. Bir defa Kılıçdaroğlu’nu kaset operasyonu ile genel başkan yapanların izni ve talimatı olmadan aday olacağını açıklaması beklenmez. Siyasi dostlarına rağmen aday olamaz. Kılıçdaroğlu siyasette aday olmak, lider olmak için genel başkan olmuş biri değil. İlan ediyorum, Kemal Kılıçdaroğlu 2023’te Cumhurbaşkanı adayı olsun ben de Çanakkale milletvekili Bülent Turan olarak Cumhurbaşkanlığına adayım.”

'ADAYLIK SÖZÜNÜZ VARDI KONUYU AÇABİLDİNİZ Mİ?'

Sosyal medya kullanıcıları da bu açıklamayı unutmadı. Birçok kullanıcı, "Şimdi Bülent Turan aday olacak mı?" paylaşımlarında bulunurken, CHP İstanbul Milletvekili Cihangir İslam da, Turan'ın Kılıçdaroğlu'nun adaylığıyla ilgili paylaşımını alıntılayarak "Anlıyorum Bülent bey... Bırakalım millet takdir etsin. Bu arada adaylık sözünüz vardı. Konuyu açabildiniz mi?" diye bir tweet attı.