ERKEN HABER - AK Partili Orhan Miroğlu, partisinin MHP'yle ittifak ortaklığının Doğu illerinde eleştiri konusu olduğunu dile getirdi. Miroğlu, HDP'ye yönelik kapatma davası için ise "Türkiye her yıl bir siyasi partinin kapatılmasına şahitlik yapacak bir ülke olmamalı. Buradan çıkmalıyız" ifadelerini kullandı.

AK Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu üyesi Orhan Miroğlu, Habertürk TV'de yayınlanan 'Nedir Ne Değildir?' programında HDP'ye kapatma davası ve ittifak tartışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Miroğlu, parti kapatmalarda en büyük mağduriyeti HDP'ye oy verenlerin yaşadığını söylerken şöyle dedi:

"Türkiye bu örgütün militanlarına karşı sürdürdüğü mücadelede bir başarı noktasına erişti. Şimdi işin siyasi kısmı kaldı. Bir siyasi gelenek var ve bu geleneği sürdürmek isteyen parti yöneticileri var. Şimdi gidip Diyarbakır'da Cizre'de muhafazakar Kürt kesimi içerisinde konuşsanız size 'Bu partiyi solculara teslim ettiler' diyeceklerdir. Bunu bana HDP'li insanlar söylüyor. Niçin böyle bir teslimiyet, neden? Kendi yüzünüzle bir yere gelmişsiniz. Çok büyük acılar, bedeller var. Bunu tutup haraç mezat küresel güçlerin vesayet savaşlarını sürdürmekten başka bir amacı kalmamış bir örgütün vesayetinde neden sürdürüyorsunuz?"

'MHP'yle ittifak eleştiriliyor'

Miroğlu, AK Parti'nin MHP'yle Cumhur İttifakı'ndaki beraberliğinin Doğu ve Güneydoğu'da nasıl karşılandığına ilişkin soru üzerine ise şunları belirtti:

"Bölgede tabi ki bu eleştiriliyor. Ama MHP teşkilatlarıyla bir sorun falan yaşamıyoruz. Bu arkadaşlarımız bölgedeki politikalarımızla çatışan, çelişen bir siyasi tavır koymuyorlar ortaya. Ama tabi bizim MHP'yle yaptığımız ittifak hükümette bir ortaklık, siyasetin bütün alanlarında ortaklık değil. Böyle yorumladığınız zaman her partinin farklı fikirleri olduğunu görürsünüz. Sayın Babacan'ın, Davutoğlu'nun söylediği şeyler İYİ Parti'yi memnun ediyor mu? Hatta CHP'yle ve tabanıyla ne kadar uyumlu? Bunlar bir Türkiye'nin siyasi gerçeği. Henüz aşılabilmiş değil."

Doğu Perinçek'ten MHP'ye sert sözler Doğu Perinçek'ten MHP'ye sert sözler