ERKEN HABER - Seçimlere iki ay kalırken siyasi gündem hareketleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim sürecinde 'sürpriz hamleler' yapacağı daha önce kulislere yansımıştı. Hakan Fidan ve Devlet Bahçeli'nin cumhurbaşkanı yardımcısı olacağı, Mehmet Şimşek'in ise ekonominin başına geleceği söyleniyordu. BBC Türkçe'nin aktardığı habere göre, Reuters'a konuşan dört yetkili, AK Parti'nin ilk yıllarındaki ekonomi ilkelerine ve serbest piyasa ekonomisi politikalarına dönüşü planladığını söyledi.

İsimlerinin gizli kalmasını isteyen kaynaklar, Erdoğan'ın ekonominin başına eski başbakan yardımcısı ve maliye bakanı Mehmet Şimşek'i getirmeyi planladığını belirtti. Reuters Şimşek'in uluslararası finans çevrelerinde çok saygın bir isim olduğu yorumunu yaptı.

Taslak beyannamenin AK Parti'nin son dönemde izlediği "Yeni Ekonomi Modeli"ne referans vermeyeceği ve partinin geçmişte izlediği daha ortodoks (genel kabul görmüş) politikalara dönüşü içerdiği aktarıldı.

Reuters haberinde 14 Mayıs'taki seçimlerin, Erdoğan'ın 20 yıllık iktidarının en zorlu seçimleri olacağı yorumunu da yaptı.

Ağıralioğlu, hem AK Parti’den hem MHP’den teklif almış Ağıralioğlu, hem AK Parti’den hem MHP’den teklif almış

Hükümet yetkilisi tasarıdaki ekonomi yaklaşımını "Bu yaklaşım AK Parti'nin 2002'deki seçim beyannamesiyle çok benzer. Başka bir deyişle AK parti özüne geri dönüyor" olarak yorumladı ve tasarı üzerindeki çalışmaların nihai aşamaya geldiğini ekledi.

Üst düzey bir hükümet yetkilisi de "Yeni Ekonomi Modeli"ne hiçbir gönderme yapılmayan beyannamede, AK Parti'nin daha önceden savunduğu "enflasyonla mücadele, kamu sektörünün hesap verebilirliği ve ihale süreçlerinin şeffaflığı" gibi noktalara vurgu yapıldığını belirtti.

Reuters'a konuşan üst düzey AK Partili yetkili beyannamenin kabulü için Erdoğan'ın son onayın gerektiğini ancak şu ana kadar herhangi bir muhalefet şerhi iletmediğini ekledi.

Yetkili "Kabul ederse bu hem kabinede hem de ekonomi yönetiminde radikal değişimler getirecektir" dedi ve Şimşek'i işaret etti; "Tüm Türkiye Şimşek'in yaklaşımını ve başarısını biliyor. Eğer görevi alırsa, ekonomi politikalarında, bürokrasi ve kabine üyelerinde radikal değişimler kaçınılmaz olur."

Reuters'a konuşan başka bir yetkili de sadece AK Parti'nin değil, Millet İttifak'ından üç partinin daha Şimşek'le çalışmak istediğini belirtti.

Reuters'ın daha önceden konuştuğu, Millet İttifakı'ndan dört üst düzey yetkili ise İttifak'ın eski başbakan yardımcısı ve DEVA Partisi lideri Ali Babacan'ı ekonomiden sorumlu cumhurbaşkanı yardımcısı yapmayı planladığını söylemişti.

Reuters Babacan'ın da Şimşek gibi yabancı yatırımcılar tarafından saygı gören bir isim olduğunu belirtti.