ERKEN HABER - AK Parti MKYK Üyesi Mücahit Birinci, BTK kararıyla erişim engeli getirilen Ekşi Sözlük ile ilgili “'Ekşimiş mecranın temel hedefi milletimizin maneviyatıdır, mecra kapalı kalacaktır” dedi. Birinci gelen tepkiler üzerine "Yargı yerine karar vermiyoruz süfli herifler. Çarpıtmayın! Temenni ve inancımızı ifade ediyoruz." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin en çok ziyaret edilen internet sitelerinden olan Ekşi Sözlük'e dün akşam saatlerinden itibaren erişim engeli getirilmişti. AK Parti Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) Üyesi Mücahit Birinci, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından erişim engeli getirilen Ekşi Sözlük’e ilişkin yaptığı açıklamada, "Ekşimiş mecranın temel hedefi milletimizin maneviyatıdır, mecra kapalı kalacaktır” dedi.

Belediye Başkanına bıçaklı saldırı Belediye Başkanına bıçaklı saldırı

Birinci, paylaşımında şunlara yer verdi:

“Ekşi Sözlük kapanmasın, bana da çok hakaret var, ama özgürlüktür diyen siyasetçiler, münhasıran kendilerine sövdürdükleri özel mecralarını açabilirler. Ekşimiş mecranın temel hedefi milletimizin maneviyatıdır, mecra kapalı kalacaktır."

Birinci, gelen tepkiler üzerine “Yargı yerine karar vermiyoruz süfli herifler. Çarpıtmayın! Temenni ve inancımızı ifade ediyoruz" şeklinde açıklama yaptı.

EKŞİ SÖZLÜK'TEN AÇIKLAMA

Ekşi Sözlük erişim engelinin ardından sosyal medya hesabı Twitter'dan açıklama yaptı. Yapılan açıklamada "Avukatımız ve yöneticimiz erişim engelinin sebebine dair herhangi bir BTK yetkilisinden bilgi edinemediler" denildi.

Ekşi Sözlük'ün erişim engeline ilişkin açıklaması şöyle:

"Avukatımız ve yöneticimiz durumu takip edebilmek adına sabah saatlerinde Ankara'ya vardılar. Her ne kadar BTK yetkilileriyle görüşmek için yoğun çaba sarf etmiş olsalar da, erişim engelinin sebebine dair herhangi bir BTK yetkilisinden bilgi edinemediler.

Ancak yaptığımız sorgulama esnasında, Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği'nin 22/02/2023 tarihli ve 2023/1532 d.iş sayılı kararı ile erişim engeli kararı alındığını gördük. Karar henüz tarafımıza tebliğ edilmedi, bu sebeple karara ulaşmaya çalışıyoruz.

Yeni bir gelişme olması ya da bilgi edinmemiz halinde sizlerle paylaşacağız"