ERKEN HABER - Habertürk yazarı Fatih Altaylı, yazısında, Erdoğan’ın eski Başbakan Yardımcısı Şimşek’i ikna ettiğini yazmıştı. Şimşek’in bu seçimler sonrası, önce milletvekili sonra da Hazine ve Maliye Bakanı olacağı değerlendirmeleri yapılıyor. 

EKONOMİ SİL BAŞTAN

AK Parti’de Şimşek’in ekonomi yönetiminin başına gelmesiyle birlikte Erdoğan’ın belirlediği “yeni ekonomi modelinin baştan ayağa değişebileceği” de konuşuluyor.

AK Partili eski milletvekili CHP'ye katıldı AK Partili eski milletvekili CHP'ye katıldı

Şimşek’in, “faiz indirimi politikasını desteklemediği” ileri sürülürken “Deprem felaketi ile birlikte Türkiye ekonomisinin daha iyi yönetilmesi gerekli. Bu nedenle cumhurbaşkanımız Şimşek’e yeniden ekonominin anahtarını verebilir. Ancak Cumhurbaşkanı, faiz artırımına sıcak bakmıyor. Şimşek, kendi ekonomi yöntemlerini uygulamaya geçirmesiyle, uzun vadede Erdoğan ile karşı karşıya gelebilir. Ya da ekonomi yönetimi Şimşek’in de istemiyle baştan ayağa değişebilir” değerlendirmeleri yapılıyor.

AK Partili kurmaylar, şu ifadeleri kullanıyor: “Cumhurbaşkanı, Şimşek’in yabancı yatırımcılarla olan iyi ilişkilerinin Türkiye’ye katmadeğer sağlayacağını biliyor.”