Avrupa Birliği (AB) mahkemesi, internet üzerinden rezervasyon ve konaklama imkanı sağlayan Airbnb'nin faaliyet gösterdiği ülkelerdeki vergi makamlarıyla bilgi paylaşması gerektiğine karar verdi.

Merkezi Lüksemburg'da bulunan, AB'nin en yüksek mahkemesi Avrupa Adalet Divanı, Airbnb İrlanda'nın Brüksel Bölgesi'nin turistik işlemler hakkında vergi makamlarına bilgi verilmesini gerektiren mevzuatına karşı açtığı davayı karara bağladı.

Mahkeme, emlak aracılık ve elektronik konaklama hizmetleri sunanların, turistik konaklama işlemlerinin belirli ayrıntılarını vergi makamlarına iletmesini gerektiren Belçika mevzuatının AB yasalarına aykırı olmadığına hükmetti.

Kararda, Belçika'daki söz konusu mevzuatın maliye ile ilgili bir konu olduğuna ve elektronik ticaret direktifleri kapsamına girmediğine işaret edildi.

Airbnb, Belçika'daki söz konusu mevzuatın hizmet sunma özgürlüğünü ihlal ettiğini iddia ediyordu.
 

Airbnb, 2008 yılında, paylaşacak yeri olan iki tasarımcının kalacak bir yer arayan üç seyahatseveri ağırlamasıyla başladı. Artık milyonlarca ev sahibi ve seyahatsever mekânlarını kaydedebilmek ve dünyanın her yerinde benzersiz konaklama rezervasyonları yapabilmek amacıyla ücretsiz bir Airbnb hesabı oluşturuyor. Airbnb deneyim ev sahipleri ise tutkularını ve ilgi alanlarını hem seyahatseverlerle hem de yerel halkla paylaşıyor.

Airbnb En Nasıl kiralanıyor?

Airbnb ev sahibi ve sizinle aracı konumda olduğu için ödeme işlemlerini internet üzerinden yapıyorsunuz ve para konusunda ev sahibi ile muhattap olmuyorsunuz. Ödeme miktarını Airbnb'ye ödüyorsunuz, sistem de ev sahibine komisyonundan keserek ev sahibinin hesabına yatırıyor.

SGK Müdürleri, sorunlarını Cumhurbaşkanlığına iletti SGK Müdürleri, sorunlarını Cumhurbaşkanlığına iletti

Bu uygulamayı kullanan kişiler otel ya da pansiyonlara yüksek ücretler ödemek yerine oda kiralamayı tercih etmekte ve ucuz bir şekilde konaklama imkanı elde etmektedir.

En temel anlamıyla airbnb, ev sahiplerinin evlerinin bir bölümünü kiralamasını sağlayan ve ev sahibi ile kiracıları bir araya getiren bir platformdur.