ERKEN HABER - Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, cinsel istismar skandalına ilişkin davanın, kendi başvurularıyla öne alındığını söyledi. H.K.G.’nin 2020’de yargıya başvurmasından 2 yıl sonra açılabilen davanın ilk duruşmasının, tepkilerin ardından 22 Mayıs yerine 30 Ocak’ta görülmesine karar verilmişti. Dava kapsamında yargılanacak isimlere de tutuklama talebinde bulunuldu.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, üç sanığın da tutuklu yargılanmasına ilişkin talepte bulunduklarını söyledi.

Kızını henüz 6 yaşındayken 29 yaşındaki müridiyle evlendiren İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel, anne Fatıma Gümüşel ve kızın ‘evlendirildiği’ erkek Kadir İstekli, dehşet olaya rağmen serbest dolaşıyor. Toplumsal tepkinin oluşmasının ardından 3 isim hakkında bugün tutuklama talep edildi.

H.K.G.’nin Aralık 2020’deki şikayetinin ardından olaya hemen müdahil olduklarını iddia eden Yanık, kendi talepleriyle davanın öne alındığını dile getirerek şöyle konuştu:

“Başlamış bir hukuksal sürecin ardından mağdur bize geldi. Bizim sessiz kalmak eleştirisinin muhatabı olmamamız lazım. Yetişkin bireyin hukuksal sürecine karışma hakkımız yok. 2 Aralık 2020'de bize ihbar edildi, hemen müdahil olduk. Kemik yaşı tespiti soruşturmasına da müdahil olacağız. Biz talep ettikten sonra duruşma tarihi öne alındı. Bu katalog bir suç, tutuklu yargılama talebinde bulunduk. Kim olursa olsun hiç gözünün yaşına bakılmaz.”

Denizli'de anne vahşeti: bebeğini öldürüp evi yakmış Denizli'de anne vahşeti: bebeğini öldürüp evi yakmış