ERKEN HABER - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ahmet Kaya’nın Fransa’dan alınıp Türkiye’ye defnedilmesini isterim” çıkışına Ahmet Kaya’nın ağabeyi Mustafa Kaya cevap verdi. Kardeşinin vasiyetini hatırlatan Kaya, “Biz, bu ülkede demokrasi olmadığı sürece Ahmet’i getirmeyeceğiz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Ahmet Kaya’nın Fransa’dan alınıp Türkiye’ye defnedilmesini isterim” çıkışına Ahmet Kaya’nın ağabeyi Mustafa Kaya’dan yanıt geldi. Kardeşinin vasiyetini hatırlatan Kaya, “Biz, bu ülkede demokrasi olmadığı sürece Ahmet’i getirmeyeceğiz” dedi.

G20 Liderler Zirvesi dönüşünde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Erdoğan, ailesinin istemesi durumunda Ahmet Kaya’nın Paris’teki mezarının getirilmesi için gereğinin yapılacağını söylemişti.

Erdoğan, “Ona yapılanları, o geceyi unutmamız mümkün değil. Kusura bakmayın, bazıları kızıyor ‘niye öyle diyorsun’ diye ama bu beyaz Türkler var ya, neler yaptılar malum. Bizim nakli kubur teklifimiz hala masadadır. Çünkü bu topraklar, onun toprağıdır. Yeter ki aile bu konuda kararını versin ve adımı da ona göre atarız” ifadelerini kullanmıştı.

Ahmet Kaya’nın ağabeyi Mustafa Kaya, “Biz, bu ülkede demokrasi olmadığı sürece Ahmet’i getirmeyeceğiz. Ne zaman demokrasi olur, özgürlükler tekrar kullanılabilir, o zaman söyleriz artık ‘Ahmet’i getirelim’ diye. O zaman cumhurbaşkanı o mu olur yoksa başkası mı olur bilmiyorum. Çünkü Ahmet’in vasiyeti buydu. ‘Ben öldüğümde ülkede kardeş kavgası olduğu sürece beni sakın getirmeyin’ demişti” ifadelerini kullandı.

‘AKP’DEN ARADILAR’

Eski nişanlısını silahla öldürdü, babasını yaraladı Eski nişanlısını silahla öldürdü, babasını yaraladı

Kaya, “Ben cevap vermedim onlara. AKP’yle ilgili bir şeyler söylemeye çalıştılar ben hemen kapattım telefonu. Geçen yıl da, önceki senelerde de oldu. Hep gündemde yani. Sürekli arıyorlar. Tahmin ediyorum yarın öbür gün yine ararlar” diye konuştu.