ERKEN HABER - TBMM Genel Kurulu'nda görüşmeleri devam eden 413 sıra sayılı kanun teklifi üzerinde söz alan Erbaş, depremde ve sel felaketlerinde yaşamını yitirenlere Allah'tan rahmet, kalanlara sabır ve başsağlığı dileklerini iletti.

6 Şubat sabahı tarihimizin en kara günlerinden birine uyandığımızı, 11 il ve 13 milyon vatandaşı doğrudan etkileyen depremin tüm milleti derinden yaraladığını belirten Erbaş, "Depremlerle sadece binalarımız değil, ruhlarımız da sarsıldı. Yaşadığımız büyük yıkım ve acı içinde milletimiz öyle müthiş bir dayanışma gösterdiki, yaralarımızı omuz omuza yürek yüreğe saracağımıza olan inancım bir kat daha arttı" diye konuştu.

Enkazları bir an evvel kaldıracaklarını, milli birlik ve beraberlikle eskisinden daha güzel şehirler kuracaklarını ifade eden Erbaş, tüm dünyaya örnek olan bir Türk mucizesi gerçekleştireceklerini söyledi.

AFETLERDE ULAŞIMIN ÖNEMİ 

Türkiye'nin bir deprem ülkesi olduğu gerçeğiyle bir kez daha yüzleşildiğine değinen Erbaş, Türkiye'nin en kötü afet senaryosuna dayanıklı yapıları, güçlü iletişim şebekeleri ve sürdürülebilir sistemleriyle 365 gün hazır olması gerektiğine dikkati çekti.

MHP Kütahya Milletvekili Erbaş, afet öncesi planlama, risk azaltma, erken uyarı, uzaktan algılama ve coğrafi bilgi sistemleri etkin olarak kullanılması gerektiğini vurgulayarak, afet sonrası yaraları sarma süreci de, çok boyutlu sürdürülebilir eylem adımlarıyla gerçekleştirilmesi gerektiğine değindi.

Afetlerde ulaşımın önemine dikkati çeken Erbaş, şunları kaydetti:

"6 şubat depremlerinde lojistik ve sağlık hizmetlerinin, arama ve kurtarma ekiplerimizin ulaşım hızının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha gördük. Şehirlerimize, ilçelerimize ve köylerimizi ulaşmamızı sağlayan sağlam ve alternatif yollarımızın önemini bir kez daha anladık. Ankara-Niğde, Niğde-Pozantı ve sonrasında Doğu Anadolu illerimize ulaşan otoyolların varlığı, iş makinaları ve yardımların iletilmesinde, en büyük gücümüz olmuştur.

Depremden en çok etkilenen illerimizin başında gelen Hatay’da, Belen Geçidi'nin, İskenderun‘dan sonra Defne’ye, Kırıkhan’a ve Reyhanlı’ya ulaşımda tek yol olması, alternatif dağ yollarının da yoğunluktan dolayı tıkalı olması, havalimanının da hasar görmesi nedeniyle, arama kurtarmalarda gecikmeler yaşanmıştır. Bu durum göstermektedir ki deprem bölgesi olan illerimizde alternatif yollar zorunludur."

KÜTAHYA'NIN AKTİF FAY HATLARI

MHP Kütahya Milletvekili Erbaş, Kütahya'nın da yer aldığı, Batı Anadolu fay hattının, Ege Denizi bölgesinde aktif olduğunu bildirdi. 

Bu fay hattının en son 30 ekim 2020’de İzmir’de yıkıma ve can kaybına yol açtığını anımsatan Erbaş, şöyle devam etti:

"Kütahya ilimiz, Gediz-Emet fay hattı, Simav fay hattı, Kuzey Anadolu fay hattı ve Sultan Dağı fay hattı gibi hatların deprem tehdidi altındadır. Bu özellikleriyle Batı Anadolu'nun en riskli deprem bölgelerinden biri durumundadır. Bu bağlamda Kütahya ve ilçelerinde ulaşılabilir alternatif yollar yapılması elzemdir. Bu yolların başında da Uşak Banaz’dan başlayıp Simav-Bigadiç-Sındırgı-Balıkesir ve Çanakkale’ye kadar uzanan yolun tamamlanması gelmektedir.

Uşak-Gediz yolu, Abide-Simav yolu, Emet-Tavşanlı-Dursunbeyli, Seyitömer-Tavşanlı-Bozüyük, Simav-Dağardı-Bursa ve Tavşanlı-Domaniç-İnegöl yolları acil şekilde tamamlanmalıdır."

Ahmet Erbaş Meclis2

İSİOS OTELİ DAVASI ÇATI DAVADAN AYRILDI

YSK 3 Cumhurbaşkanı adayını reddetti YSK 3 Cumhurbaşkanı adayını reddetti

Erbaş, deprem bölgelerinde yapılacak soruşturmaların yanı sıra diğer davalarda olduğu gibi Adıyaman’da yıkılan ve KKTC'li Türk vatandaşlarına mezar olan İsios Oteli'nin dava süreçlerinin de yakından takipçisi olacaklarını tekrar hatırlattı.

Ahmet Erbaş, "Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden gelen gelen canlarımızın rahmetli olduğu otelle ilgili soruşturmanın çatı davadan ayrı şekilde yürütülmesi kararı alındı. Türk adaletinin hassasiyetine ve vereceği adil kararlara güveniyoruz. Yaşanan acıları ve vicdanları bir nebze olsun ferahlatacak her gelişmenin sonuna kadar takipçisi olacağımızı bir kez daha vurgulamak istiyorum. Rabbim bir daha böyle acılar yaşatmasın, geride kalanlara dayanma gücü versin. Depremde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza allah’tan rahmet, büyük türk milletine sabırlar ve başsağlığı diliyorum" diye konuştu.