ERKEN HABER - Kütahya Milletvekili Erbaş, TBMM Genel Kurulu'nda 393 Sayılı kanun teklifi üzerinde MHP Grubu adına söz aldı.

HKP, Erdoğan'ın adaylığına itiraz etti: "Diploması yok" HKP, Erdoğan'ın adaylığına itiraz etti: "Diploması yok"

Dünya deprem tarihinin en yıkıcı depremlerinin birisinin 11 il ve 13 milyon vatandaşın etkilendiği Türkiye'de yaşandığına dikkati çeken Erbaş, bu depremin etkilediği alanın yüzölçüm olarak 16 Avrupa ülkesine, nüfus olarak da 25 Avrupa ülkesine denk geldiğini kaydetti.

Yaşananlardan ders çıkarılarak tüm tedbirlerin alınması gerektiğini belirten Erbaş, "Hepimizin birimiz, birimizin hepimiz olacağı bir zamanın tam ortasındayız" dedi.

DEPREM BÖLGESİNE KIBRIS KÖYÜ KURULACAK

Kıbrıs'ta Türk Mukavemet Teşkilatı ruhunun deprem sürecinde yeniden canlandığına dikkati çeken Erbaş, 40'ın üzerinde STK'nın bir araya gelerek, Kıbrıs Türk Dayanışma Platformu oluşturduğunu, 100'den fazla tır dolusu yardım malzemelerinin depremzedelere ulaştırıldığını bildirdi.

Kıbrıs Türkhalkının 200 kişilik arama ve kurtarma ekibiyle de destek verdiğini belirten Ahmet Erbaş, KKTC Müteahhitler Birliğinin 30 iş aracını deprem bölgesine sevk ettiğini söyledi.

Erbaş, KKTC turizmcilerin önderliğinde ve 40 STK'nın katılımıyla oluşturulan platformun, deprem bölgesine Kıbrıs Köyü kurmak için 42 metrekareden oluşan bin konteyner üretimine başlandığını, ilk sevkıyatın ise 3 Mart'ta başlayacağını kaydetti.

DEPREMDE 35 KIBRISLI VEFAT ETTİ

Ahmet Erbaş, Gazi Magosa'da faaliyet gösteren Türk Maarif Koleji öğrencileri, öğretmenleri ve ailelerden oluşan 26'sı çocuk 35 kişinin depremde yaşamını yitirdiğini kaydetti.

Depremde vefat edenlere Allah'tan rahmet, acılı ailelerine sabır ve başsağlığı dileklerini ileten Erbaş, "Deprem bölgelerinde yapılacak soruşturmaların yanı sıra Özellikle Adıyaman'da yıkılan, evlatlarımıza mezar olan binanın dava süreçlerinin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olarak yakından takipçisi olacağız" diye konuştu.

Erbaş, Kütahya olarak 5 bin depremzede aileyi misafir ettiklerini, 55 tırdan fazla malzeme gönderdiklerini, her gün 5 bin depremzedeye yemek verdiklerini, bölgeye bin adet konteyner kuracaklarını bildirdi.