Çinigaz'ın Kütahya'daki 28 bin aboneden aldığı doğal gaz kart dolum ücreti, MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş'ın girişimleriyle iptal edildi.

ERKEN HABER - Kütahya'da Çinigaz Doğalgaz Dağıtım Sanayi ve Ticaret A.Ş, kartlı doğalgaz sayaçlarına gaz yüklemesi sırasında abonelerden aldığı dolum ücreti tepkilere yol açtı.

MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, vatandaşlardan alınan haksız ücrete tepki göstererek, Çinigaz yetkilileri ile restleşti.   

SORUMLU ÇİNİGAZ’DIR

Ahmet Erbaş açıklamasında, “Önümüz kış. Biz hala Çinigaz’ın vurdumduymazlığı ile uğraşıyoruz. Böyle birşey olamaz. Çinigaz abonesi olan 145 bin vatandaşımız var. Bu vatandaşlarımız içerisinde 28 bin vatandaşımızın sayaçları kartlı. Kartlı sayaç uygulaması iki şehrimizde var. Bunlardan biri Kütahya. Digeri Ankara Vatandaşlarımıza  sunulan iki farklı sayaç uygulaması en başından yanlış bir uygulamadır dedi

YANLIŞ UYGULAMANIN FATURASI VATANDAŞA KESİLEMEZ

Sayaçları kartlı olan vatandaşların eski sisteme dönmeleri gerektiğini ifade eden Erbaş, “ Yanlış uygulama ile vatandaşlarımızın kartlı sayaça geçmelerini sağlayan Çinigaz firması eski sisteme dönmeleri için vatandaşlardan ayrıca bedel ödemelerini istiyor. 28 bin vatandaşımızdan değişim için sayaç takma, sökme ve sayaç parası gibi ücret talep Edemezsiniz. Cozum de vatandaşa ücretsiz sunmak durumundasınız. vatandaşım ödemeyecek.” diyerek Çinigaz firmasına tepkisini dile getirdi.

TOKİ orta gelirlilere de konut yapacak TOKİ orta gelirlilere de konut yapacak

Ahmet Erbaş1

KİOS CİHAZLARINI ARTTIRIN

Erbaş sözlerinin devamında, “Çinigaz firmasına ait 5 adet kios cihazı bulunmaktadır. Bu gaz yükleme cihazlarının tümü şehrin merkezinde. Vatandaşlarımız kış günü doğalgaz alabilmek için merkeze gelmek zorunda kaldığı gibi, uzun kuyruklarda bekletilmektedir. Derhal en az 5 adet daha kios cihazı şehrimizin muhtelif yerlerine, merkeze uzak semtlerimize koyulmalı, vatandaşlarımız, büyüklerimiz kış günü kuyruklarda mağdur edilmemelidir. Defalarca çağrıda bulunduk, görüşmeler yaptık ancak neticede alamadık. Son noktaya geldik. Ya üzerlerine düşen tüm sorumluluklarını yapacaklar, ya yapacaklar.” şeklinde konuştu.

ÇİNİGAZ GERİ ADIM ATTI

Ahmet Erbaş'ın yetkililerle yaptığı görüşmeler sonuç verdi. Haksız yere vatandaşlardan alınan ücretin iptal edilmesi için girişimlerde bulunan Erbaş, 28 bin vatandaşın parasının cebinde kalmasına yol açtı.

Çinigaz'ın yaptığı dolumlar sırasında vatandaşlardan dolum ücreti kesme uygulaması, Erbaş'ın dik duruşu ve geri adım atmaması üzerine iptal edildi.

"ARTIK KART DOLUMLARINDA ÜCRET ALINMAYACAKTIR"

Erbaş'ın Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı ile BOTAŞ yetkilileriyle görüşmelerinin ardından Çinigaz, uygulamalarında deişikliğe gitti.

Çinigaz, ön ödemeli doğal gaz abonelerinden aldığı kart dolum ücrter kesimine son verirken aynı zamanda faturalı sayaca geçişlerde alınan 750 liralık depozitonun vadesini ise 12 aydan 24 aya çıkardı.

Çinigaz, abonelerine yönelik yaptığı duyuruda şunları kaydetti:

"Sayın abonemiz;

Şirketimizden ön ödemeli gaz satın aldığınız için biz EPDK'nın yayınladığı yönetmelikleri uyguluyoruz. Ancak bu yönetmeliklerden dolayı bazı şikayetleriniz olduğunu biliyoruz. Bu nedenle aşağıda belirttiğimiz hususlardan dolayı kendi arzunuzla ön ödemeliden faturalı sisteme geçmeniz mümkündür.

1- Ön ödemeli gaz satışlarımızda spekülasyona (aşırı gaz satın alımınıza) mani olmak için gaz satışlarımız her ay için belirlenen limitler kadar yapılmaktadır.

2- Ön ödemeli olarak satın aldığınız ve sayaca yüklediğiniz gazlar için doğal gaz fiyatına zam ve indirim geldiği zaman sayacınızdaki gazlara indirim veya zam uygulanacaktır. İndirimin çok nadir olarak yapıldığını zamların ise sık sık yapıldığını biliyorsunuz. Faturalı sisteme geçtiğiniz taktirde sadece ay içinde kullandığınız doğal gaz faturasını ödeyeceksiniz.

3- Ön ödemeli sistemden faturalı sisteme geçerken sayaç bedeli ödemeyeceksiniz. Sayaç değişimi şirketimize aittir. Ancak faturalı sistem gereği güvence bedeli ödeyeceksiniz. İleride doğal gaz kullanmaktan vazgeçerseniz güvence bedelini kanuni faizi ile şirketimizden geri alabilirsiniz."