ERKEN HABER - Yargıtay’ın hakaret suçlarına bakan dairesinin Onursal Başkanı Hamdi Yaver Aktanİstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na verilen 2 yıl 7 aylık hapisle ‘siyasi yasak' kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Aktan, Sözcü'den Saygı Öztürk'e konuştu. 

Yargıtay'da geçmişte hakaret davalarına bakan dairenin başkanlığını yapmış olan Aktan'ın İmamoğlu'na hapis-siyasi yasak getiren 'ahmak davası' olarak ünlenen davaya ilişkin sorulara verdiği yanıtlar şöyle; 

Mahkum, yattığı cezaevinin ihalesini aldı Mahkum, yattığı cezaevinin ihalesini aldı

İSTİNAF VE YARGITAY'NIN DOSYAYI ÖNE ALMA YETKİSİ VAR MI?

Hem istinafta hem de Yargıtay'da ilgili daire başkanlarının dosyaları öne alma yetkisi var. Çok acil durumlarda da mazeret dilekçesi verilerek, dosyaların öne alındığı oluyor.

İMAMOĞLU DAVA SÜRECİNDE SEÇİLİRSE NE OLUR?

İmamoğlu dava sonuçlanmadan cumhurbaşkanı ya da milletvekili seçilmesi halinde Yargıtay, dokunulmazlığı tekrar kalkana kadar hükmün bozulmasına karar verir” 

İMAMOĞLU GÖREVE DEVAM EDER Mİ?

Karar kesinleşmediği sürece İmamoğlu'nun belediye başkanlığı görevine devam etmesinde hiçbir engel bulunmuyor.

DAVA SÜRECİ İMAMOĞLU'NUN CUMHURBAŞKANLIĞI ADAYLIĞINA ENGEL TEŞKİL EDER Mİ?

Dava Yargıtay tarafından onanmadıkça, görev suçu değildir. Ceza kesinleşmeden aday olunur, adaylık devam ederken listelerin kesinleşip kesinleşmediği tarihe bakmak gerekecektir. Listeler kesinleşmeden önce hüküm verilirse İmamoğlu'nun yerine yeni bir aday gösterilebilir. Ancak aday listeleri kesinleştikten sonra cezanın kesinleşmesi halinde artık yeni bir aday gösterebilme imkânı yoktur. Cumhurbaşkanlığı adaylığı ise biraz farklıdır. Adaylık boşalırsa 2'inci turda, 3'üncü sıraya gelen adayla, 1'inci sıraya gelen aday yarışır. 2 aday varsa birisi bir şekilde seçime giremezse, 1'inci turdan sonra artık tek kişi referandumuna gidilmiş olunuyor. Onun da yüzde 50 artı 1 alması gerekecek.”

YARGILAMA DEVAM EDERKEN HAKİMİN DEĞİŞMESİ MESELESİ NEDİR?

Yargılama devam ederken davayı başından beri sürdüren yargıç değiştirildi. Benim dikkatimi çeken 7'nci Asliye Ceza Hakimi başka bir ile atanıyor. Aynı dönemde İstanbul'a, o adliyenin dışından çok sayıda hakim atandı. Onlardan birisi değil de 11'nci Asliye Ceza Hakimi getirildi.

HAKARET SUÇUNUN KAPSAMI NEDİR?

Davanın bozulması için çok gerekçe var. Yargıtay'da genelde hakaret suçlarında ifadenin tümüne bakılır. Tek bir sözcüğü alarak sonuca gidilmez. Bu evrensel bir uygulamadır. Örneğin Yargıtay ‘Sen insan değilsin”, ‘Terbiyesizlik yapma', ‘kes lan', ‘siz kim oluyorsunuz?' gibi sözcükleri ‘kaba dil' olarak kabul ediyor ve hakaret suçu unsurlarının oluşmadığını belirtiyor. Bazı sözcükler için Yargıtay, ‘beddua' diyor. Hakaret suçu genel kasıtla işlenir. ‘Ahmak' sözcüğünün hakaret olup olmadığının nasıl kabul edilecek? Sadece o sözcük alınmaz. Davanın bozulması için çok gerekçe var. Her şeyden önce “Ahmak” sözcüğünün kimin için söylendiği aydınlatılmalı. İfadeye bakıyorsun, bunun hangi söze karşılık söylendiği bellidir.”