İşe alma vaadiyle kadınları kandırdığı ve bir arabada kadınla ilişkiye girdiği görüntülerin medyaya sızan Ağrı İŞKUR Müdürü Gıyas Güven görevinden alındı.

ERKEN HABER - Ağrı İŞKUR İl Müdürü Gıyas Güven'in, iş bulma bahanesiyle kandırdığı kadınlarla arabasında cinsel ilişkiye girdiği iddia edilmesinin ardından Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Güven'in görevden uzaklaştırıldığını bildirdi.

İŞKUR'dan yapılan yazılı açıklamada, "Sosyal medyada Ağrı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü ile ilgili kamuoyuna yansıyan paylaşımlara istinaden inceleme başlatılmış olup, söz konusu İŞKUR personeli görevden uzaklaştırılmıştır" denildi.

Sosyal medyada paylaşılan görüntüler, 43 yaşında, evli ve 3 çocuk babası Güven'in bir kadınla ilişkiye girdiği anlar yer alıyor. Güven'in işe yerleştirme ve iş bulma vaadiyle kandırdığı kadınlarla birlikte olduğu iddia ediliyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Ağrı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü olarak görev yapan Gıyas Güven'in yayımlanan cinsel ilişki görüntüleri sosyal medyada büyük tepkilere yol açtı.

İş bulcam bahanesiyle kadınları kandırıp ilişki iddiası! İŞKUR müdürünün cinsel ilişki görüntüleri ifşa oldu - Internet Haber

ARABADA CİNSEL İLİŞKİ  

43 yaşında ve 2013 yılında kuruma atanan Güven'in minibüs benzeri aracın arka koltuğunda bir kadınla ilişkiye girdiği anların yer aldığı fotoğraflar kısa sürede gündem oldu.

Ağrı İŞKUR Müdürü Gıyas Güven'in bir araçta çekilen cinsel ilişki görüntüleri gündem oldu

"KADINLARI İŞ BULMA VAADİYLE KANDIRIYOR" İDDİASI

Kadınları iş bulma bahanesiyle kandırdığı iddia edilen İŞKUR İl Müdürü Gıyas Güven'in kendi aracı içinde bu yolla çok sayıda kadınla cinsel ilişkiye girdiği öne sürüldü.

F95A5D63-DD5F-4E6A-BCA7-653690820622

GIYAS GÜVEN'İN ÖZ GEÇMİŞİ?

1979 yılında doğdu. Lisans eğitimini Atatürk Üniversitesi Ağrı Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümünü bitirdi. Memuriyet hayatına TEDAŞ'ta başladı.
C0525109-55FD-4122-A40E-2CBEF4564258Burada İnsan Kaynakları Şefi, İnsan Kaynakları Şube Müdürü ve İdari ve Mali İşler İl Müdür Yardımcısı görevlerinde bulunduktan sonra 2013 yılında İŞKUR'a atandı. Ağrı İŞKUR İl Müdür Yardımcısı olarak görev yaptıktan sonra Ağrı İŞKUR İl Müdürlüğü'ne atandı. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

ÖN ÖDEMELİ DOLANDIRICILIK SUÇUNA DA GİRİYOR MU?

Ön ödeme dolandırıcılığı nedir?

Ceza kanunumuzda ön ödeme dolandırıcılığından ayrı bir başlık altında bahsedilmemiştir ancak ön ödeme dolandırıcılığı uygulamada sıklıkla karşımıza çıkabilmektedir. Kısaca ‘‘kişilerin büyük kazançlar elde edecekleri vaadiyle, çeşitli adlar altında ön ödeme yapmaya ikna edilerek, dolandırılmasına dayalı bir suç türü’’ olarak tanımlanabilir. Fail mağdura büyük bir vaatte bulunmakta ancak bu vaade ulaşması için mağdurdan küçük bir miktar para istemektedir. Suçun e-posta, cep telefonu yoluyla ya da yüz yüze de gerçekleştirilmesi mümkündür.

E0224F14-BA3F-4912-AE14-DD87CBDB71AD

Ön ödeme dolandırıcılığının dünya çapında 419 dolandırıcılığı olarak tanımlanmasının nedeni nedir?

Ön ödeme dolandırıcılığının organize şekilde ortaya çıkışı Nijerya’nın ekonomik olarak zayıflamaya başladığı döneme rastlamaktadır. Yaygın olarak 419 sahteciliği/dolandırıcılığı olarak adlandırılmasının nedeni de suçun ilk defa Nijerya Ceza Kanunu’nun 419. Maddesinde tanımlanmış olmasından kaynaklanmaktadır.

Ön ödeme dolandırıcılığı uygulamada karşımıza hangi şekillerde çıkmaktadır?

Ev sahibi olmak isterken dolandırıldılar Ev sahibi olmak isterken dolandırıldılar

Çekiliş/kampanya: Değerli müşterimiz çekiliş kampanyamızdan 10.000 TL ödül kazandınız, ödülünüzü alabilmek için lütfen danışma hattını arayın şeklinde mesajlar atılarak mağdurun verilen numarayı araması sağlanmakta, ödülü alabilmesi için farklı gerekçelerle mağdurdan küçük miktarlarda para istenmektedir.

Mevduatta biriken para: Banka kartından kesilen paraları iade edeceğiz vaadiyle kişiler aranmakta ancak parayı alabilmesi için mağdurdan vergi ya da ön ödeme adı altında ödeme yapması gerektiği bildirilmektedir.

Afrika kökenli ön ödeme: Genellikle, e-posta ile mağdura ulaşılarak kurgu bir senaryo ile yakınından kalan yüklü miktarda parayı yurt dışına aktarmak için hesap numarasına ihtiyaç duyulduğu belirtilmektedir. Bu aşamada mağdurdan, ileride fazlasıyla geri iade edilmek şartıyla transferin gerçekleştirilebilmesi için küçük bir miktar transfer ücreti talep edilmektedir.

Diğer vaatler: Dolandırıcılık suçu çok çeşitli şekillerde karşımıza çıkabilmektedir. Vergi borcu sildirme, hacca yazdırma, geçmişe yönelik kredi kartı aidatlarını geri alma şeklinde birçok şekilde karşımıza çıkabilir.

Emeklilik vaadi: Emeklilik hakkı kazandırılacağı vaat edilerek takip işlemleri için belirli bir miktar para talep edilmektedir.