Ağrı İŞKUR İl Müdürü Gıyas Güven, araçta kadınla cinsel ilişkiye girdiği görüntüleri gündem oldu. Güven'in kadınları iş vaadiyle kandırıp ilişkiye girdiği iddia ediliyor.

ERKEN HABER - Ağrı İŞKUR Müdürü Gıyas Güven'in minibüs benzeri araç içinde çekilen görüntüleri ortaya çıktı.

Sosyal medyada paylaşılan görüntüler, 43 yaşında, evli ve 3 çocuk babası Güven'in bir kadınla ilişkiye girdiği anlar yer alıyor. Güven'in işe yerleştirme ve iş bulma vaadiyle kandırdığı kadınlarla birlikte olduğu iddia ediliyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Ağrı Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü olarak görev yapan Gıyas Güven'in yayımlanan cinsel ilişki görüntüleri sosyal medyada büyük tepkilere yol açtı.

İş bulcam bahanesiyle kadınları kandırıp ilişki iddiası! İŞKUR müdürünün cinsel ilişki görüntüleri ifşa oldu - Internet Haber

ARABADA CİNSEL İLİŞKİ  

43 yaşında ve 2013 yılında kuruma atanan Güven'in minibüs benzeri aracın arka koltuğunda bir kadınla ilişkiye girdiği anların yer aldığı fotoğraflar kısa sürede gündem oldu.

Ağrı İŞKUR Müdürü Gıyas Güven'in bir araçta çekilen cinsel ilişki görüntüleri gündem oldu

"KADINLARI İŞ BULMA VAADİYLE KANDIRIYOR" İDDİASI

Kadınları iş bulma bahanesiyle kandırdığı iddia edilen İŞKUR İl Müdürü Gıyas Güven'in kendi aracı içinde bu yolla çok sayıda kadınla cinsel ilişkiye girdiği öne sürüldü.

F95A5D63-DD5F-4E6A-BCA7-653690820622

GIYAS GÜVEN'İN ÖZ GEÇMİŞİ?

1979 yılında doğdu. Lisans eğitimini Atatürk Üniversitesi Ağrı Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği bölümünü bitirdi. Memuriyet hayatına TEDAŞ'ta başladı.
C0525109-55FD-4122-A40E-2CBEF4564258Burada İnsan Kaynakları Şefi, İnsan Kaynakları Şube Müdürü ve İdari ve Mali İşler İl Müdür Yardımcısı görevlerinde bulunduktan sonra 2013 yılında İŞKUR'a atandı. Ağrı İŞKUR İl Müdür Yardımcısı olarak görev yaptıktan sonra Ağrı İŞKUR İl Müdürlüğü'ne atandı. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

ÖN ÖDEMELİ DOLANDIRICILIK SUÇUNA DA GİRİYOR MU?

Ön ödeme dolandırıcılığı nedir?

Ceza kanunumuzda ön ödeme dolandırıcılığından ayrı bir başlık altında bahsedilmemiştir ancak ön ödeme dolandırıcılığı uygulamada sıklıkla karşımıza çıkabilmektedir. Kısaca ‘‘kişilerin büyük kazançlar elde edecekleri vaadiyle, çeşitli adlar altında ön ödeme yapmaya ikna edilerek, dolandırılmasına dayalı bir suç türü’’ olarak tanımlanabilir. Fail mağdura büyük bir vaatte bulunmakta ancak bu vaade ulaşması için mağdurdan küçük bir miktar para istemektedir. Suçun e-posta, cep telefonu yoluyla ya da yüz yüze de gerçekleştirilmesi mümkündür.

E0224F14-BA3F-4912-AE14-DD87CBDB71AD

Ön ödeme dolandırıcılığının dünya çapında 419 dolandırıcılığı olarak tanımlanmasının nedeni nedir?

Ön ödeme dolandırıcılığının organize şekilde ortaya çıkışı Nijerya’nın ekonomik olarak zayıflamaya başladığı döneme rastlamaktadır. Yaygın olarak 419 sahteciliği/dolandırıcılığı olarak adlandırılmasının nedeni de suçun ilk defa Nijerya Ceza Kanunu’nun 419. Maddesinde tanımlanmış olmasından kaynaklanmaktadır.

Ön ödeme dolandırıcılığı uygulamada karşımıza hangi şekillerde çıkmaktadır?

Çekiliş/kampanya: Değerli müşterimiz çekiliş kampanyamızdan 10.000 TL ödül kazandınız, ödülünüzü alabilmek için lütfen danışma hattını arayın şeklinde mesajlar atılarak mağdurun verilen numarayı araması sağlanmakta, ödülü alabilmesi için farklı gerekçelerle mağdurdan küçük miktarlarda para istenmektedir.

Mevduatta biriken para: Banka kartından kesilen paraları iade edeceğiz vaadiyle kişiler aranmakta ancak parayı alabilmesi için mağdurdan vergi ya da ön ödeme adı altında ödeme yapması gerektiği bildirilmektedir.

Afrika kökenli ön ödeme: Genellikle, e-posta ile mağdura ulaşılarak kurgu bir senaryo ile yakınından kalan yüklü miktarda parayı yurt dışına aktarmak için hesap numarasına ihtiyaç duyulduğu belirtilmektedir. Bu aşamada mağdurdan, ileride fazlasıyla geri iade edilmek şartıyla transferin gerçekleştirilebilmesi için küçük bir miktar transfer ücreti talep edilmektedir.

Diğer vaatler: Dolandırıcılık suçu çok çeşitli şekillerde karşımıza çıkabilmektedir. Vergi borcu sildirme, hacca yazdırma, geçmişe yönelik kredi kartı aidatlarını geri alma şeklinde birçok şekilde karşımıza çıkabilir.

Emeklilik vaadi: Emeklilik hakkı kazandırılacağı vaat edilerek takip işlemleri için belirli bir miktar para talep edilmektedir.

İş bulma vaadi: Fail, mağdur ya da mağdurlara iş bulabileceğini vadederek onlardan giriş işlemlerinin yapılabilmesi yahut başka bir gerekçe ile kendisine haksız menfaat temin etmektedir.

Türk Ceza Kanunumuzun 158. maddesine göre dolandırıcılık suçunun;

 • Dinî inanç ve duyguların istismar edilmesi suretiyle,

 • Kişinin içinde bulunduğu tehlikeli durum veya zor şartlardan yararlanmak suretiyle,

 • Kişinin algılama yeteneğinin zayıflığından yararlanmak suretiyle,

 • Kamu kurum ve kuruluşlarının, kamu meslek kuruluşlarının, siyasi parti, vakıf veya dernek tüzel kişiliklerinin araç olarak kullanılması suretiyle,

 • Kamu kurum ve kuruluşlarının zararına olarak,

 • Bilişim sistemlerinin, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle,

 • Basın ve yayın araçlarının sağladığı kolaylıktan yararlanmak suretiyle,

 • Tacir veya şirket yöneticisi olan ya da şirket adına hareket eden kişilerin ticari faaliyetleri sırasında; kooperatif yöneticilerinin kooperatifin faaliyeti kapsamında,

 • Serbest meslek sahibi kişiler tarafından, mesleklerinden dolayı kendilerine duyulan güvenin kötüye kullanılması suretiyle,

  Özel Harekatçı Mustafa Çalışgan şehit oldu Özel Harekatçı Mustafa Çalışgan şehit oldu
 • Banka veya diğer kredi kurumlarınca tahsis edilmemesi gereken bir kredinin açılmasını sağlamak maksadıyla,

 • Sigorta bedelini almak maksadıyla,

 • Kişinin, kendisini kamu görevlisi veya banka, sigorta ya da kredi kurumlarının çalışanı olarak tanıtması veya bu kurum ve kuruluşlarla ilişkili olduğunu söylemesi suretiyle, İşlenmesi halinde, üç yıldan on yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezasına hükmolunur.

Dolandırıcılık suçunun nitelikli halinde, suçun kamu kurum ve kuruluşlarının zararına işlenmişolması, bilişim sistemlerinin, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle işlenmiş olması, banka veya diğer kredi kurumlarınca tahsis edilmemesi gereken bir kredinin açılmasını sağlamak maksadıyla işlenmiş olması halinde, sigorta bedelini almak maksadıyla işlenmiş olması halinde ve kişinin, kendisini kamu görevlisi veya banka, sigorta ya da kredi kurumlarının çalışanı olarak tanıtması veya bu kurum ve kuruluşlarla ilişkili olduğunu söylemesi suretiyle işlenmesi hâllerinde hapis cezasının alt sınırı dört yıldan, adli para cezasının miktarı suçtan elde edilen menfaatin iki katından az olamaz.

Dolandırıcılık suçunu işleyen failin mağduru, kamu görevlileriyle ilişkisinin olduğundan, onlar nezdinde hatırı sayıldığından bahisle ve belli bir işin gördürüleceği vaadiyle aldatarak, kendisine veya bir başkasına menfaat temin etmesi hali de suçun nitelikli halidir ve fail üç yıldan on yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılır.

Dolandırıcılık ve nitelikli dolandırıcılık suçlarının, üç veya daha fazla kişi tarafından, birlikteişlenmesi hâlinde verilecek ceza yarı oranında; suç işlemek için teşkil edilmiş bir örgütünfaaliyeti çerçevesinde işlenmesi hâlinde verilecek ceza bir kat artırılır.