ERKEN HABER - MHP Kütahya Miletvekili Ahmet Erbaş, seçim bölgesi Kütahya'da Adnan Menderes'in isminin yaşatılmasına ilişkin görüşlerini Erken Haber ile paylaştı.

Bir şehri şehir yapan, o şehre anlam katan isimlerin önemine değinen Erbaş, şimdiye kadar Kütahya'ya emeği geçen herkese parti ayrımı yapmaksızın teşekkür etti.

"Bir isim var ki unutamadığımız; Türk demokrasi tarihine kara bir leke olarak geçen, siyasi tarihimizin en büyük ayıbına maruz kalan şehidimiz Adnan Menderes"tir" diyen Erbaş, Adnan Menderes'in 21 Temmuz 1946'daki ilk çok partili seçimde Kütahya'dan milletvekili seçildiğini anımsattı.

CHP'li Kaftancıoğlu beraat etti CHP'li Kaftancıoğlu beraat etti

Adnan Menderes'in siyasi hayatının 14 yıl sonra 27 mayıs 1960 darbesinde Kütahya'da tutuklanmasıyla sona erdiğini kaydeden Erbaş, Menderes'in 26 Mayıs'ı 27 Mayıs'a bağlayan gece sabah karşı Kütahya’da göz altına alındığını bildirdi.

ADALET VE DEMOKRASİ MÜZESİ

MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş, Adnan Menderes'in göz altına alındığı yerin, şu andaki tarihi adliye sarayındaki baş savcılık odası olduğunu kaydetti.

Kütahya'ya 2022’de hizmete girecek yeni Adalet Sarayı'nın temelinin atıldığını belirten, Erbaş, boşalacak binanın Müzeye dönüştürülmesini istedi.

Erbaş, "Boşalacak binanın içerisinde de talik hatla çini kitabesi bulunan tarihi bir mescit vardır ki bu mescidin dünyada örneği yoktur, Gizli kalmış bir hazinemizdir. 1907 yılında yapılan bu binamız tıpkı Yassıada’da olduğu gibi adalet ve demokrasi müzesi olsun. Türkiye’deki ilk adalet ve demokrasi müzesi Kütahyamızda olsun." diye konuştu.