ERKEN HABER - Adana'dan Ankara ve İstanbul'a yapılan uçuşlar, "hava muhalefeti" gerekçesiyle rötar yapmaya başladı.

Adana İstanbul seferini yapacak uçaklar 2'şer saat, Adana Ankara seferlerini yapacak uçaklar ise 3.5 saat rötar yaptı.

Havalimanında saatlerce bekleyen yolcular, birçok seferin iptal edildiğinin açıklanması üzerine tepki göstermeye başladı.

Henüz kış mevsimi gelmeden rötar ve iptallerin yaşanmaya başladığı Adana'da, bazı vatandaşlar uçuşların kasıtlı olarak iptal edildiğini ileri sürdü.

Yolcu azlığı nedeniyle bazı uçak firmalarının seferlerini birleştirme yoluna gittiğini ileri süren vatandaşlar, saatlerce havaalanında bekletilmelerine ve bazı seferlerin iptal edilmesine tepki gösterdi.

Yaklaşık 80 bin mahkumun izni uzatıldı Yaklaşık 80 bin mahkumun izni uzatıldı

Ankara ve İstanbul'daki uçak seferlerinin iptaliyle ilgli herhangi bir açıklama yapılmadı.

ADANA HAVALİMANI KAPATILACAK MI?

1937 yılında açılan Adana Havalimanı’nın Mersin’in Tarsus ilçesinde yapımı süren ve yolcu garantisi verilen Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın açılmasıyla kapatılacağı belirtiliyor.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, kapatılacağı ifade edilen Adana Havalimanı sadece 2021 yılında 3 milyon 400 bin yolcuya hizmet verdi.

Ayrıca geçen yıl havalimanına inen uçak sayısı ise 37 bin olarak açıklandı.

YILAN HİKÂYESİNE DÖNDÜ

Türkiye'nin beşinci büyük havalimanı olacağı belirtilen Çukurova Bölgesel Havalimanı’nın bu yıl 29 Ekim’de açılacağının bildirilmesinin ardından açılışın Şubat 2023'e ertelendiği duyurulmuştu.

Adana Havalimanı’nın sadece 35 kilometre uzağına inşa edilen Çukurova Bölgesel Havalimanı projesi ilk olarak 2008 yılında gündeme geldi. O yıllarda Ulaştırma Bakanlığı koltuğunda Binalı Yıldırım oturuyordu. 27 Mart 2010'da, Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı, Recep Tayyip Erdoğan’ın ise Başbakan olduğu dönemde Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu Kararı’yla Tarsus’un verimli tarım arazileri havalimanı için acil kamulaştırıldı.

Uzmanlar ise ısrarla bölgede yeni bir havalimanının yapımına gerek olmadığını, bunun yerine Adana Havalimanı’nın genişletilmesi gerektiğini belirtmişti.

Ancak itirazlara aldırış etmeyen iktidar, 2011’de yeni havalimanı için ilk ihaleyi yaptı. Yap-işlet-devret modeliyle ihaleye çıkan havalimanı ihalesini Skyline Havacılık ile Zonguldak Özel Sivil Havacılık Ortak Girişim Grubu, 357 milyon Euro’yla kazandı.

Fakat temel atma töreninden yaklaşık bir yıl sonra ihaleyi alan firma iflas etti. DHMİ, inşaatı tamamen duran havalimanı için şirketle yaptığı sözleşmeyi 2015 yılında feshetti.

2016’ın başında DHMİ, gazetelere ilan vererek projenin Yap-işlet-devret modeli kapsamından çıkartıldığı duyurdu ve havalimanının öz kaynakla yapılacağını açıkladı.

İnşaatın tamamlanması için yapılan altyapı ihalesi Hazaryol ve Budakyol Ortak Girişim Grubu’na 224 milyon 874 bin TL’ye verildi. Havalimanının üst yapı işleri için 2018'de düzenlene nihale de 899 milyon TL bedelle TAV- Tepe Akfen- Nehirsu İnşaat ortaklığına verilmişti.