ERKEN HABER - ABD Başkanı Joe Biden, Covid-19 salgınıyla ilgili ulusal acil durum halinin sonlandırılmasına ilişkin yasa tasarısını imzaladı.

ABD'de uzun süredir Covid-19 kaynaklı önlemler büyük ölçüde gevşetilmişti. Salgınla birlikte gelen aşı ve maske zorunluluğu gibi kamu sağlığına ilişkin bir dizi düzenlemeye karşı çıkan Cumhuriyetçiler, Biden'ın geçen yıl "Kovid-19 salgını bitti" açıklamasına atıfla, söz konusu yasa tasarısını gündeme getirmişti.

Felçli hastayı yürütmeyi başardılar Felçli hastayı yürütmeyi başardılar

Tasarısı, Temsilciler Meclisi'nde 210 'hayır' oyuna karşın 220 'evet' oyu ile kabul edilmişti. Senatoda ise 23 'hayır' oyuna karşı 68 'evet' oyuyla kabul edilmişti.

Beyaz Saray Yönetim ve Bütçe Dairesi, Kovid-19 nedeniyle 'ulusal acil durum' ve 'kamu sağlığı acil durumu' halinin 'sağlık sistemlerinde karmaşa ve belirsizliklerin önüne geçmek için' 11 Mayıs'ta kaldırılacağını duyurmuştu.

Sputnik'in haberine göre. Biden, 2020'de ilan edilen Kovid-19 salgınına dair ulusal acil durumun sonlandırılmasına ilişkin Cumhuriyetçi milletvekillerinin önerdiği ve geçen aylarda Kongre'nin her iki kanadından da geçen yasa tasarısını onayladı.

Bu arada Almanya'da sona erdiren ülkeler arasında yer aldı.