ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, yeni binasına taşınmasının ardından Türk vatandaşlarına vize işlemlerini ve kapasitesini artırdığını duyurdu.

ERKEN HABER - ABD'nin Ankara Büyükelçiliği'nden vize işlemleri için müjdeli haber açıklandı.

Sağlık Bakanlığı promosyon revizesi Sağlık Bakanlığı promosyon revizesi

ABD'ye herhangi bir nedenle gitmek isteyen vatandaşlara bir yıl sonrasına randevu veren ABD Büyükelçiliği, bugünden itibaren vize işlemlerini kolaylaştırdığını ve vize kapasitesini artırdığını bildirdi.

Açıklamada, "ABD Ankara Büyükelçiliği, vize işlemlerini dün itibariyle tam ve düzenli olarak yeniden başlattı. Yeni yerimizi vize başvurusunda bulunanlarla paylaşıyor olmanın ve vize işlemleri kapasitemizi artırmanın heyecanını yaşıyoruz ve ABD’ye gidecek olan misafirlerimizi bekliyoruz" denildi.

VİDEOLU PAYLAŞIM

U.S. Embassy Turkey sosyal medya hesabından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi.

"Hoş geldiniz. Ankara'nın hak ettiği bu yeni Büyükelçilik binamızda tüm konsolosluk hizmetlerini yeniden açıyor olmanın büyük bir heyecanını duyuyoruz. Yeni hizmet binamız vize başvurusu sahiplerinin sıcak bir şekilde karşılandığı, saygın bir yer ve bu ek alanla birlikte tek seferde vize işlemi gerçekleştirilen başvuru sahiplerinin sayısını önemli ölçüde artırma imkanı bulacağız. Daha net ifade etmek gerekirse İstanbul'daki mesai arkadaşlarımızın halen yürütmekte olduğu çalışmalara ek olarak göçmen olmayan vizeleri Ankara'da yeniden başlatabileceğiz. Amerika Birleşik Devletlerini ziyaret edecek Türk vatandaşlarına yönelik olarak çok sayıda vize işlemini gerçekleştireceğimiz yer burası."

ABD vize1

VİZE BAŞVURUSU DAHİ YAPILAMIYORDU

ABD'ye gitmek isteyen Türk vatandaşlarına, internet üzerinden vize başvurusu yapılması isteniyordu. Vize için başvurmak isteyen vatandaşlar, vize başvurusu yapabilmek için en erken 1 yıl sonraya randevu veriliyordu.

Bir yıl sonra yapılacak vize işlemlerinin tamamlanıp onaylanması ise 1 ila 6 ay zaman alıyordu. 

Türk vatandaşlarına yönelik yapılan bu kısıtlama, "vize başvurusu yoğunluğu" gerekçe gösterilerek gerçekleştiriliyordu.

Hasta veya iş gerekçesiyle acil gitmesi gereken vatandaşlar, ABD Büyükelçiliği'nde tanıdık bulmaya, torpil aramaya yelteniyor, ulaşabilenler vize başvurularını ön sıralara alabiliyordu.

VİZE ALMAK İÇİN KOŞULLAR

1 Eylül 2022 tarihi itibari ile 1480 Sokak No.1 Çukurambar Mahallesi 06530 Çankaya Ankara adresindeki yeni yerimizde sizlere hizmet vermeyi dört gözle bekliyoruz. Büyükelçiliğe ulaştığınızda Öğretmenler Caddesi 1480. Sokak köşesindeki konsolosluk girişini kullanınız.

Önemli Duyuru

COVID-19 seyahat kısıtlamaları, Başkanlık Bildirileri ya da vize ile alakalı en güncel bilgiye ulaşmak için lütfen takip eden bağlantıdaki internet sitemizi ziyaret ediniz: https://travel.state.gov/content/travel/en/News/visas-news.html

Planladığınız seyahatinizin amacı ve diğer sebepler, ABD göçmenlik yasasına göre ne tür vize gerektiğini belirleyecektir. Bir vize başvurusu sahibi olarak, başvurduğunuz vize kategorisinde vize almak için tüm gereksinimleri karşıladığınızı kanıtlamanız gerekecektir.

Güncel Operasyonel Durumumuz 

COVID-19 salgını, tüm dünyadaki büyükelçiliklerin ve konsoloslukların rutin vize hizmetlerine devam edebilme kapasitelerini ciddi şekilde etkilemeye devam ediyor. Dünya çapındaki vize çalışma durumu hakkında daha fazla ayrıntı için lütfen şu adresi ziyaret ediniz: https://travel.state.gov/content/travel/en/News/visas-news/visa-services-operating-status-update.html

Güncel konsolosluk işlemleri ile ilgili daha detaylı bilgi almak için lütfen https://tr.usembassy.gov/tr/visas-tr/consular-operations-updates/ adresini ziyaret ediniz.

Ödenen Vize Ücretlerinin Geçerlilik Sürelerinin Uzatılması

Türkiye’deki ABD Büyükelçiliği birçok vize başvuru sahibinin vize işlem ücretlerini ödediğini ve bir vize randevusu alabilmek için hala beklediklerini anlamaktadır. Sağlık ve emniyet gibi sebeplerden şimdilik sadece kısıtlı hizmetler sunabiliyoruz. Bu arada, emin olun ki ABD Büyükelçiliği vize ücretiniz/ödemenizin geçerlilik süresini 30 Eylül 2023 tarihine kadar uzatmıştır. Ne zaman normal vize hizmetlerine döneceğimize dair bilgiler için lütfen bu siteyi gözlemlemeye devam ediniz.  

Uçağa Binişi Reddedilenler

Birleşik Devletler ‘e giriş izni, giriş noktalarında görevli Gümrük ve Sınır Koruma memurlarının
belirlemesiyle verilmekte oldugunu ve yolcularin varış tarihinden itibaren 14 günlük bir karantinaya tabi tutulabileceklerini hatirlatmak isteriz. Yolcular Birleşik Devletler ‘e herhangi bir giriş noktasından girebilirler. Elçilik geçerli vize sahiplerinin uçağa binişlerinin reddedildiğinin ya da Gümrük ve Sınır Koruma tarafından Birleşik Devletler ’e girişlerinin reddedildiğinin farkındadır. Elçilik size uçağa biniş izni ya da Birleşik Devletler ‘e giriş izni verilmesi gibi konularda yardımcı olamaz. Uçağa binişin reddine ilişkin sorular DHS’in redress sistemi aracılığı ile halledilir – bu sisteme giriş için lütfen şu adrese gidiniz:  https://www.dhs.gov/dhs-trip

 DNA Testleri

18 Mayıs 2022 tarihinden itibaren ABD Ankara Büyükelçiliği ABD vizesi, pasaportu veya vatandaşlık işlemleri için DNA test örneği randevusu vermeye başlamıştır. Bu durum Birleşik Devletler Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri (USCIS) tarafından yönlendirilen dosyaları da kapsar. Daha detaylı bilgi için lütfen https://tr.usembassy.gov/tr/visas-tr/consular-operations-updates/dna-testi/ sayfasını ziyaret ediniz.

Ukrayna için Birleşme 

21 Nisan 2022’de ABD, Başkan Biden’ın Rusya’nın işgalinden kaçan Ukraynalıları karşılama taahhüdünü yerine getirme yolunda önemli bir adım atıldığını duyurdu. Ukrayna için Birleşme, ABD dışında bulunan Ukrayna vatandaşları ve birinci dereceden aile üyelerinin ABD’ye gelmeleri ve iki yıl boyunca geçici olarak kalmaları için bir yol sağlar. Ukrayna için Birleşmeye katılan Ukraynalıların, Amerika Birleşik Devletleri’nde kaldıkları süre boyunca kendilerine mali destek sağlamayı kabul eden Amerika Birleşik Devletleri’nde bir destekçisi olmalıdır. Ukrayna için Birleşmeye nasıl başvurulacağı hakkında daha fazla bilgi için lütfen https://www.dhs.gov/ukraine adresini ziyaret edin.

Bu sürece hak kazanabilmek için, 18 yaşından küçük çocukların, ebeveynlerinin veya yasal vasilerinin bakımı ve gözetimi altında Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat ediyor olmaları gerekir. 2008 tarihli İnsan Ticareti Mağdurlarını Koruma Yeniden Yetkilendirme Yasası (TVPRA) uyarınca, ebeveynleri veya yasal vasileri tarafından refakat edilmeyen 18 yaşın altındaki tüm çocuklar, genellikle Sağlık ve İnsan Hizmetleri Departmanına (HHS) teslim edilmeli ve sömürü ve istismara karşı korumaya alınmalıdır. Bu çocuklar serbest bırakılıp sponsorlarıyla birleştirilmeden önce sponsorlar soruşturmadan geçmelidir. Sonuç olarak, kendi başlarına veya ebeveyni olmayan veya yasal vasisi olmayan bir yetişkinle seyahat eden çocuklar şu anda bu uygulama için uygun değildir.

25 Nisan 2022’den itibaren, ABD Güneybatı sınırındaki kara giriş limanlarında geçerli bir vize olmadan veya Ukrayna için Birleşme aracılığıyla Amerika Birleşik Devletleri’ne seyahat etmek için ön izin almadan bulunan Ukrayna vatandaşlarının girişi reddedilebilir ve bu uygulama yoluyla başvurmaları istenebilir.

 Ek Kaynaklar: