ERKEN HABER - ABD'de 8 Kasım'da düzenlenen ara seçimlerin sonuçlarına ilişkin belirsizlik sürüyor. Resmi olmayan sonuçlara göre Senato'da şu ana kadar Cumhuriyetçiler 49 sandalyenin sahibi olurken Demokratlar 48 sandalye kazandı.

Temsilciler Meclisi'nde ise Cumhuriyetçiler şu ana kadar 207 sandalyenin sahibi oldu. Demokratlar 189 sandalyeyi garantiledi. Seçimlerde halk, 435 sandalyeli Temsilciler Meclisi'nin tamamı ile 100 sandalyeli Senato'daki 35 koltuk için sandık başına gitti. Senato'daki 6 yıllık süresini tamamlamayan 29 Cumhuriyetçi ile 36 Demokrat, seçimlere girmedi.

ABD'de yarınki ara seçimlerde yarışacak Kongre adaylarının yüzde 20'si asker kökenli

Henüz sonuçları netleşemeyen eyaletlerden Arizona'da Demokrat, Nevada'da ise Cumhuriyetçi adayın önde olduğu göze çarpıyor. Bu durumda Cumhuriyetçilerin 50, Demokratların 49 sandalyeye ulaşması muhtemel.

Georgia'da seçimlerin 6 Aralık'taki ikinci tura kalması ise durumu daha da zorlaştırıyor, nitekim bu eyaletteki sonuç açıklanana kadar Senato'da kimin çoğunluğa geçeceği belli olmayabilir.

Bu durumda Georgia'da Cumhuriyetçiler kazanırsa Kongrenin bu kanadında çoğunluğu ele geçirecek.

Ancak Georgia'da Demokrat adayın kazanması durumunda, Senato'daki denge 50'ye 50 olacak. Bu durumda da ABD Başkan Yardımcısı Demokrat Kamala Harris, Senato Başkanlığı sıfatıyla dengeyi bozacak ve Senato'nun çoğunluğu Demokratlarda kalacak.

Kongrenin bir diğer kanadı olan Temsilciler Meclisi'nde de çoğunluğun kimde olacağı belirsizliğini koruyor. 435 sandalyeli mecliste 218 temsilci sayısına ulaşan taraf çoğunluğu kazanacak.

ABD ara seçimlerinde Pennsylvania'yı kaybetmek istemeyen Demokratlara Obama'dan destek

AP'nin açıkladığı resmi olmayan sonuçlara göre, Cumhuriyetçiler şu ana kadar 207 sandalyenin sahibi olurken, Demokratlar 189 sandalyeyi garantiledi.

Sonuçların netleşmediği eyaletlerdeki son duruma bakıldığında ise Cumhuriyetçilerin daha avantajlı olduğu görülüyor.

ABD'de halk 2 yılda bir görev süresi 2 yıl olan Temsilciler Meclisi üyelerinin tamamını, görev süresi 6 yıl olan senatörlerin ise 3'te 1'ini seçmek için sandık başına gidiyor.

Başkanlık seçimlerinin olmadığı yıllarda yapılan ara seçimlerde, Senato ve Temsilciler Meclisi'nde dengelerin değişmesi, Beyaz Saray ve Kongre arasındaki dengeleri de belirliyor.

ABD'de ara seçimler öncesi

Bu yılki seçimler özellikle enflasyon nedeniyle anketlerde kan kaybeden Demokrat Başkan Joe Biden'ın siyasi hayatı için de önem taşıyor.

Rusya'da askeri havaalanındaki akaryakıt tankerinin patlaması sonucu 3 kişi ölü Rusya'da askeri havaalanındaki akaryakıt tankerinin patlaması sonucu 3 kişi ölü

Kongrenin her iki kanadı da Cumhuriyetçilere geçerse Biden'ın yasama konusundaki hedefleri sekteye uğramış olacak. Bu da Biden'ı görevinin son 2 yılında zorlu bir süreç beklediği anlamına geliyor.