ERKEN HABER - Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamada, Ankapark'ın belediyeye teslim edilmesine kadar geçen süreçle ilgili suç duyurusunda bulunulduğu bildirildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"ANKAPARK ihalesini alan işletmeci hakkında “Hileli İflas” sebebiyle suç duyurusunda bulunulmuştur.

 ANKAPARK'ın ABB'ye teslim edilmesine kadar geçen süreçte çürümesine göz yuman ve kamu zararına sebebiyet veren tüm sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur.

 Şeffaf Belediyecilik anlayışımız gereği tüm süreci kamuoyuyla paylaşmaya devam edeceğiz."

Açıklamada yer alan "kamu zararına sebebiyet veren tüm sorumlular" ibaresinde eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in olup olmadığına ilişkin bir ifadeye yer verilmedi.

İHALEYİ KİM ALMIŞTI?

Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne 29 yıllığına tahsis edilen Atatürk Orman Çiftliği arazisindeki Ankapark’ın işletme ihalesini, GBM Ticaret A.Ş. ile Çelik Ortak Girişim Grubu almıştı.

İhaleye tek firma olarak katılan GBM Ticaret A.Ş. ve Çelik Ortak Girişim Grubu, Ankapark içindeki Temapark’ın işletmesini yıllık 26 milyon 400 bin lira kira bedelinin yanı sıra gelirinin yüzde 3’ünü Ankara Büyükşehir Belediyesine ödemek koşuluyla kazanmıştı. GBM Ticaret- Çelik Ortak Girişim Grubu, 5. ihaleye de katılmış, ancak eksik evrakları nedeniyle ihale yine ertelenmişti.
Temapark’ta asgari bin kişiyi istihdam edeceğini açıklayan firma, ilk yıl için 100 bin, ikinci yıl için 200 bin ve üçüncü yıl 500 bin olmak üzere Çin’den turist getireceğinin de garantisini verdi. Ankapark içinde yer alan Hayvanat Bahçesi Yapılması İhalesi’nin ise ileriki bir tarihte yeniden yapılacağı duyurulmuştu.

Sinan Ateş soruşturmasında endişelendiren gelişme Sinan Ateş soruşturmasında endişelendiren gelişme

MİMARLAR ODASI UYARMIŞTI
Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, 4 yıl önce twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Ankapark ihalesini alan firma 1 yıl sonra batık firma olacak .ihanetle yapılan yer kimseye yar olmaz.Atatürkün vasiyeti vaşartlı bağışını ihlal edenler topunuz yargılanacaksınız” açıklamasında bulunmuştu.