ERKEN HABER - Türkiye Bilişim Derneği öncülüğünde, Bilişim Vadisi, Kaspersky ve Keepnet LABS sponsorluğunda yürütülen 6. Siber Güvenliği Ekosisteminin Geliştirilmesi Zirvesi, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Zirvenin ikinci gününde düzenlenen “Siber Güvenlik Uygulama ve Çözümleri” başlıklı oturumda Keepnet LABS Ülke Müdürü Erdinç Balcı, katılımcılara mail güvenliği konusunda sunum yaptı.

Dünyada 2022 verilerine göre günlük 4.3 milyar adet mail trafiği olduğuna dikkati çeken Balcı, siber saldırıların yüzde 91’inin e-mail yoluyla gerçekleştirildiğine dikkati çekti.

“KAPIYI BİLMEDİĞİNİZE AÇMAYIN”

Keepnet LABS Müdürü Balcı, katılımcılara “Kapıyı bilmediğinize açmayın” tavsiyesinde bulunarak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Keepnet LABS olarak e-mail güvenliği hizmetini veriyoruz. Siber saldırılar genellikle mailler üzerinden gerçekleştiriliyor. Kapıyı bilmediğinize açmayın, yani bunun anlamı bilmediğiniz, beklemediğiniz postaları açmayın. Saldırıların yüzde 91’i email üzerinden gerçekleştiriliyor ve bu saldırıların yüzde 70’i hedefine ulaşabiliyor. Birileri karşılıksız bir şey vermek isterse kabul etmeyin. Bunlara inanırsanız dolandırıcılığa maruz kalabilirsiniz. Bedava ürünler üzerinde çok düşünmek lazım. Kimlik avı, zararlı yazılım, fidye zararlısı veya sosyal mühendislik saldırılarıyla karşılaşabilirsiniz. Özellikle öğrenciler lisans ücreti ödemeden bedava almak istedikleri programları indirirken bunun karşılığında aslında çok şey vermiş olurlar. Muhakkak ikinci doğrulama yöntemini kullanmanızı tavsiye ederim. Seçmen bilgileri, kimlik bilgileri ele geçirilmiş olabilir, bu bilgileri rahatlıkla kullanabilirler. Bunun önüne ancak ikinci doğrulamayla geçebiliriz.“

IMG_8028

MAİL YOLUYLA SALDIRILAR

Getir doğruladı: Kullanıcıların bilgileri çalındı Getir doğruladı: Kullanıcıların bilgileri çalındı

Keepnet LABS’ın kurumlara yönelik yapılan e posta saldırılarına karşı korumaya yönelik aktif bir şekilde faaliyet gösterdiklerini kaydeden Balcı, saldırı öncesi, saldırı anı ve sonrasında verdikleri hizmetlerle siber saldırıların önüne geçtiklerini anlattı.

Her 14 saniyede yeni bir kurumun saldırıya uğradığını kaydeden Erdinç Balcı, bu tür saldırılara yönelik öncelikli olarak farkındalık sağlamak amacıyla çalıştıkları kurumlarda eğitim verdiklerini, söz konusu eğitimle kullanıcıların maillerin sakıncalı olup olmadığını ayırt edebilecek seviyeye geldiklerini söyledi.

Toplumsal farkındalık oluşturulması halinde siber saldırılardan bireysel olarak korunmanın yollarının da öğretilmiş olacağını belirten Balcı, insanlara yatırım yapılmak suretiyle siber ekosistemin canlı ve sürdürülebilirliğinin sağlanacağını ifade etti.

DATA HIRSIZLIĞINA YAPAY ZEKALI ÇÖZÜM

Zirvenin son oturumunda konuşan Zecurion CEO’su Alexey Raevsky, sunumunu ingilizce gerçekleştirdi.

Raevsky, firmalarının Rusya menşeili olduğunu, Türkiye dahil birçok ülkede hizmet verdiklerini belirterek, kurumsal firmaların datalarının çalınmasına, siber saldırılara maruz kalmasına ve korunmasına yönelik faaliyette bulunduklarını anlattı.

Firmaların data verilerinin çalınmasına ve sızdırılmasında yapay zeka destekli programlar geliştirdiklerini belirten Raevsky, kurumlarda çalışanların dahi herhangi bir bilgiyi dışarıya çıkarmasını imkansız hale getirdiklerini hatta ekranın fotoğrafının çekilmesini dahi tespit edebildiklerini kaydetti.

Alexey Raevsky, 2020 yılında 125 ülkede 2 bin 504 data hırsızlığının tespit edildiğini, 4.5 trilyon dolar civarında firmaların kaybının olduğunu bildirdi.

IMG_8056

KEEPNET LABS’A 1 ÖDÜL, 1 PLAKET

Cumhurbaşkanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, BTK, TURKSAT, Gazi Üniversitesi ile çok sayıda katılımcının iştirak ettiği 6. Siber Güvenlik Ekosisteminin Geliştirilmesi Zirvesi tamamlandı.

Zirvenin son gününde Keepnet LABS, Siber Güvenlik Ürünü İhracat kategorisinde ödüle layık görüldü.

Keepnet LABS CEO’su Ozan Uçar’ın yurt dışında olması nedeniyle ödülü Türkiye Bilişim Derneği Genel Başkanı Rahmi Aktepe tarafından Keepnet LABS Ülke Müdürü Erdinç Balcı’ya takdim edildi.

6. Siber Güvenlik Zirvesi’ne katkılarından dolayı Keepnet LABS’a verilen plaket ise Mehmet Ateş’e takdim edildi.

IMG_8006

ÖĞRENCİLER ÇEKİLİŞE KATILDI

6. Siber Güvenlik Ekosisteminin Geliştirilmesi Zirvesi, Türkiye Bilişim Derneği öncülüğünde, BTK’nın ev sahipliğinde ve Keepnet LABS’ın sponsorluğunda düzenlendi.

Siber güvenliğe ilişkin kamu kurum ve kuruluşları temsilcileri başta olmak üzere konuşmacı olarak katılan çok sayıda STK, üniversite ve firmaların sunumlarını özellikle bilgisayar mühendisliği ve yazılım mühendisliği öğrencileri yakından takip etti.

Keepnet LABS, iki gün süren zirve kapsamında çekiliş gerçekleştirdi. Karekod okutularak çelişike katılan yüzlerce öğrenciler arasında dijital kura çekimi yapılarak şanslı öğrenci tespit edildi.

Çelişi kazanan Bilgisayar Mühendisliği bölümü öğrencilerinden Sefa Anıl’a Keepnet LABS tarafından kablosuz kulaklık hediye edildi.